Zdrowotny tydzień w UE

19 Października 2020, 8:44 Unia Europejska, flaga

Czym zajmowano się w najważniejszych agendach Unii Europejskiej? Podobnie jak w poprzednich tygodniach, prace urzędników i europosłów skupiały się na tematach związanych z koronawirusem – ale nie tylko. Poniżej przedstawiamy garść zdrowotnych informacji z ubiegłego tygodnia

Zalecenia KE dotyczące strategii szczepień przeciwko SARS-CoV-2

15 października Komisja Europejska (KE) wydała zalecenia dotyczące tworzenia strategii szczepień na koronawirusa w poszczególnych krajach członkowskich UE. KE przygotowała również informację na temat grup wysokiego ryzyka, które w pierwszej kolejności powinny otrzymać szczepionkę. Zalecenia dostępne są tutaj.

Ochrona klimatu i zdrowia - ograniczenie emisji metanu

14 października Komisja Europejska przedstawiła strategię dotyczącą ograniczenia emisji metanu. Oprócz silnych właściwości zanieczyszczających środowisko, metan powoduje również poważne problemy zdrowotne. Strategia określa środki służące ograniczeniu emisji metanu w UE i na świecie. Dokument dostępny tutaj.

Ujednolicenie informacji dot. podróżowania w czasie pandemii

13 października państwa UE ustaliły wspólne podejście do ograniczeń dotyczących podróżowania w czasie pandemii koronawirusa (ustalenia dotyczą również Wielkiej Brytanii w okresie przejściowym Brexitu). Ustalono m.in. cotygodniowe opracowywanie i publikowanie mapy przedstawiającej poziom ryzyka w UE przy użyciu systemu kolorów sygnalizacji świetlnej (i koloru szarego – w przypadku braku wystarczających danych). Mapy publikowana są przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ang. European Centre for Disease Prevention and Controltutaj.

Pierwsze posiedzenie Komisji specjalnej ds. Walki z Rakiem w Parlamencie Europejskim

12 października odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji, podczas którego omówiono wstępne kierunki prac. Na sprawozdawcę Komisji wybrana została Francuzka - Véronique Trillet-Lenoir, lekarka i naukowiec, europosłanka reprezentująca Grupę Renew Europe. Kolejne posiedzenie zaplanowane jest na 27 października. W spotkaniu uczestniczyć będzie Stella Kyriakides – Komisarz ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności w Komisji Europejskiej.

Zdrowe miejsca pracy w UE

12 października Nicolas Schmit, Komisarz ds. Miejsc Pracy i Praw Socjalnych w Komisji Europejskiej zainaugurował kampanię dotyczącą zdrowia w miejscu pracy pn. „Healthy Workplaces Lighten the Load”. Działania w ramach przedsięwzięcia zostały zaplanowane na lata 2020-2022 i będą prowadzone przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa i Zdrowia Pracy. Więcej na temat kampanii tutaj.

Reakcja UE na kryzys związany z koronawirusem 

12 października Komisja ogłosiła wstępne wyniki inicjatywy inwestycyjnej w odpowiedzi na koronawirusa (CRII) oraz inicjatywy inwestycyjnej „plus” (CRII+). Sektorowi ochrony zdrowia przydzielono ogółem 4,1 mld euro na zakup niezbędnych urządzeń i środków ochrony indywidualnej. Więcej informacji tutaj.

 

 

dr Paweł Koczkodaj

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz