Tymczasowy szpital na Stadionie Narodowym. Kiedy ruszy?

19 Października 2020, 9:22 stadion narodowy

Na PGE Stadionie Narodowym powstanie szpital polowy dla zakażonych koronawirusem. Prace nadzoruje Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera. Budowa trwa od 2 dni. Szpital będzie zbudowany w części konferencyjnej, nie na płycie stadionu. Będzie liczył od 500 do nawet 2 tys. łóżek docelowo.

Przepełnione szpitale

Od kilku dni docierają z całej Polski sygnały o tym, że szpitale są przepełnione i zaczyna brakować miejsc dla pacjentów zakażonych koronawirusem. W poniedziałek na stadionie może się pojawić ciężki sprzęt. Niewykluczone, że już w tym tygodniu szpital będzie gotowy na przyjęcie pacjentów.

- Na stadionie stanie ok. 500 łóżek dla osób, które potrzebują hospitalizacji, będzie też możliwość tlenoterapii - mówił w Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller. Wyjaśnił, że łóżka mają stanąć w pomieszczeniach biurowych i konferencyjnych, a nie na płycie stadionu "tak, by zabezpieczyć odpowiednie ogrzewanie".

Szpital ma rozpocząć przyjmowanie pacjentów na przełomie tego i następnego tygodnia.

- Prace rozpoczęły się w weekend. Wcześniej w kraju i w Warszawie zostały wyznaczone miejsca, które w sytuacji, gdyby liczba miejsc w szpitalach zbliżała się do niebezpiecznego poziomu, rozpoczną takie prace - mówił P. Müller.

Brakuje ludzi

Wciąż jednak problemem jest brak odpowiedniej kadry w systemie ochrony zdrowia. Brakuje medyków. Michał Dworczyk mówił w Radiu Zet, że zasadniczą rolę w przygotowaniach odgrywa szpital MSWiA. Zajmuje się tym też Agencja Rezerw Materiałowych. - Jest również decyzja premiera zobowiązująca spółkę "Stadion Narodowy" do włączenia się i przystosowania tego obiektu. Jeśli mamy zmniejszoną liczbę personelu medycznego, dużo lepiej sprawdzają się otwarte powierzchnie. Dozór pacjentów jest prostszy, a lekarz lub pielęgniarka może mieć pod opieką większą liczbę pacjentów - mówił szef KPRM.

 

Jest plan?

O pomyśle zorganizowania szpitali polowych minister zdrowia Adam Niedzielski wspominał podczas czwartkowej konferencji .

- Zanim zaczniemy budować nowe szpitale, chociaż rzeczywiście nad takimi projektami pracujemy i robimy analizę biznesplanów już konkretnych przedsięwzięć, to pracujemy przede wszystkim nad tym, aby bardziej efektywnie wykorzystać tę infrastrukturę łóżkową, którą mamy, szczególnie  na poziomie powiatowych szpitali, które w tej chwili są tzw. pierwszym poziomem walki z covidem - powiedział minister. Wyjaśniał, że w każdym województwie jest wyznaczone co najmniej jedno miejsce, które podobnie jak Stadion Narodowy może służyć jako szpital tymczasowy. W tej chwili identyfikujemy taką potrzebę, by na Mazowszu powstał taki szpital. Niewykluczone, że w tym tygodniu będą podejmowane decyzje, by takie prace rozpoczynać w innych miejscach.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz