A.Niedzielski: w ciągu tygodnia podwoimy bazę łóżek covidowych

19 Października 2020, 13:45

- W ciągu tygodnia podwoimy bazę łóżek covidowych - zapowiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski, który przedstawił działania jakie przygotowano przez ostatni weekend w związku z rosnącą liczbą nowych zakażeń koronawirusem. Dodatkowe łóżka powstaną w szpitalach powiatowych, wojewódzkich, ale też w prywatnych placówkach. Przygotowywane są też szpitale tymczasowe. Minister podkreślił, że możemy liczyć się ze wzrostem nowych zachorowań do 15-20 tys. przypadków dziennie na początku przyszłego tygodnia.

Mamy trzy strumienie prac - szpitale powiatowe, wojewódzkie i prywatne - wyjaśnił minister. - Mam nadzieję, że pozwoli to w perspektywie tygodnia na podwojenie bazy łóżkowej (...). Przygotowujemy się na wszystkie możliwe scenariusze, jak np. 15-20 tysięcy nowych zakażeń - wskazywał.

A. Niedzielski przypomniał, że obecnie mamy ok. 15 tys. łóżek i jest to liczba po weryfikacji przez NFZ w związku z sygnałami, że zadeklarowane przez placówki łóżka mają "charakter papierowy". Dodał, że obecnie odsetek zajętości wynosi ok. 60 proc., ale może się różnić w poszczególnych regionach, szczególnie w Małopolsce, Wielkopolsce i Mazowszu, gdzie wskaźniki zajętości mogą być wyższe. - Tutaj wzmacniamy funkcję koordynatorów wojewódzkich - dodał.

Szpitale powiatowe, wojewódzkie i prywatne

Jak mówił działania, aby zwiększyć liczbę łóżek covidowych są związane z przekształceniem części szpitali powiatowych na placówki zajmujące się wyłącznie tematyką covidową, czyli szpitale II poziomu covidowego. - W weekend były wspólne ustalenia NFZ i wojewodów, którzy dokonali przeglądu szpitali powiatowych pod względem możliwości wykorzystania ich infrastruktury ale też zapewnienia dostępu pacjentów z innymi schorzeniami - podkreślił. Jak dodał, według szacunków w wyniku takiego przekształcenia infrastruktura powiększy się o 10 tys. łóżek. 

- Przyjrzeliśmy się też szpitalom wojewódzkich. Tu na razie nie ma mowy o przekształceniu w całości tych szpitali. Chcemy zaproponować rozwiązanie polegające na przekształceniu oddziałów internistycznych w całości lub większej części na covidowe. To da kolejne 3 tys. łóżek - zapowiedział szef resortu zdrowia.

Kolejne rozwiązanie, to włączenie prywatnego lecznictwa w walkę z COVIDem. - Odzew jest pozytywny i jest deklaracja włączenia się. Do środy mamy wypracować listę prywatnych placówek, które utworzą także łóżka covidowe - poinformował minister.

Jak mówił, oznacza to w sumie podwojenie dostępnej obecnie bazy lóżek przeznaczonych do leczenia COVID-19.

Możliwe 15-20 tys. nowych zakażeń dziennie

- Przygotowujemy się na wszystkie możliwe scenariusze, również najgorsze, czyli 15-20 tys. nowych zakażeń dziennie jeszcze w tym tygodniu. Mamy do czynienia z podwojeniem, więc jeżeli liczba zachorowań będzie rosła w tym tempie, to możemy się spodziewać takiej liczby nowych zakażeń - zastrzegał A Niedzielski.

W związku z tym apelował o przestrzeganie obostrzeń, noszenie maseczek. Jak mówił, zasada zero tolerancji będzie egzekwowana przez policję, ale apelował też o zwracanie uwagi osobom bez maseczek. 

Odnosząc się do różnych prób obchodzenia obostrzeń, które zanotowano po zaostrzeniu zasad od soboty, minister stwierdził: "Pomyślmy, czy nie nosząc maseczki, nie przestrzegając obostrzeń zachowujemy się godnie, zachowujemy się fair".

Szpitale tymczasowe

Minister poinformował ponadto o przygotowywanych planach budowy szpitali tymczasowych w każdym województwie. -W woj. małopolskim, mazowieckim i wielkopolskim te projekty w pierwszej kolejności będą realizowane - mówił. Jak wyjaśnił, szpitale podlegające MSWiA oraz MON będą brały odpowiedzialność za budowę i funkcjonowanie tych szpitali tymczasowych. W projekt jest zaangażowany także szef kancelarii premiera minister Michał Dworczyk.

Minister mówił tez o zmianach dotyczących pracy personelu medycznego.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz