Minister zdrowia o instrumentach bezpieczeństwa dla personelu medycznego

19 Października 2020, 14:34 covid koronawirus epidemia pandemia lekarz choroby zakazne respirator

Klauzula dobrego samarytanina, optymalizacja norm zatrudnienia, podwojenie dodatku za pracę przy covid oraz przyznanie go większej grupie, wypłata 100 proc. wynagrodzenia na kwarantannie, możliwość pracy zdalnej na kwarantannie - to m.in. instrumenty bezpieczeństwa jakich wdrożenie zapowiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister podczas poniedziałkowej konferencji poinformował o działaniach mających na celu zwiększenie liczby łóżek dla pacjentów covidowych A.Niedzielski: w ciągu tygodnia podwoimy bazę łóżek covidowych.

Podkreślił jednocześnie, że to nie łóżka, ale personel medyczny leczy pacjentów, więc podziękował im i "nisko się ukłonił" za poświęcenie w walce z rozprzestrzenianiem się pandemii.

Jak zapowiedział, aby poprawić sytuację personelu będą optymalizowane normy zatrudnienia personelu. - Dziś podpiszę zarządzenie wyłączające do grudnia wszelkie normy zatrudnienia związane z zatrudnienie w danych zakresach i oddziałach - poinformował. Dodał, że normy te będą poluzowane i określane na poziomie kierowników jednostek.

Kolejny element, to dzisiejsza decyzja o zwolnieniu rezydentów z konieczności odbycia egzaminu ustnego. - Zakończą specjalizację egzaminem pisemnym - dodał minister i zapowiedział, że dziś ukaże się komunikat w tej sprawie.

Klauzula dobrego samarytanina

Minister mówił też o projekcie ustawy, który zostanie złożony do Sejmu, a we wtorek ma być procedowany. To tzw. ustawa o dobrym samarytaninie, która ma "zapewnić bezpieczeństwo i godne warunki dla personelu medycznego, który z tak wielkim zaangażowaniem walczy z pandemią".

Ustawa przewiduje m.in. dodatek z tytułu zwalczenia COVID-19 dla lekarzy, pielęgniarek, a także ratowników medycznych w wysokości 100 proc. wynagrodzenia. Obecnie otrzymują oni 50 proc.

Ponadto wszyscy pracownicy medyczni skierowani na kwarantannę lub izolację będą mogli liczyć na rekompensaty w wysokości pełnego wynagrodzenia. Takie rozwiązanie przewidziano także dla służb mundurowych. Obecnie otrzymują oni na kwarantannie 80 proc. wynagrodzenia.

- Chcemy dać gwarancję bezpieczeństwa karnego dla lekarzy. Jest przepis wyłączający odpowiedzialność karną dla lekarzy, którzy w ramach walki z covid popełnią nieumyślny błąd. Wyłączony będzie rygor sankcji karnej - wyjaśnił szef resortu zdrowia.

Możliwość telepracy na kwarantannie

Dodatkowo mają się zmienić warunki kwarantannowania, ponieważ wiele osób jest kwarantannowanych z tytułu potencjalnych objawów, które mogą się pojawić. - Chcemy wprowadzić możliwość telepracy, pracy zdalnej za zgodą pracownika i pracodawcy. Na razie takiej możliwości nasze przepisy nie przewidywały - wskazał A. Niedzielski.

Nowe przepisy mają dotyczyć też koordynacji pracy ratownictw medycznych. Koordynator ratownictwa medycznego, który będzie mieli do czynienia z konfliktem o przyjęcie pacjenta, będzie mógł wydać decyzję administracyjną.

Lekarze z zagranicy

W myśl nowych regulacji, na czas epidemii będzie też możliwość ściągnięcia lekarzy z zagranicy, którzy mają odpowiednie uprawnienia. Ostateczną zgodę wyda minister, aby dopuszczenie do rynku miało charakter jakościowy. Chodzi o znajomość języka polskiego oraz odpowiedni poziom wykształcenia.

W drive thru żołnierze zastąpią medyków

Minister poinformował też o zmianach w punktach drive thru.  – Żołnierze wojska polskiego zastąpią personel medyczny, który będzie mógł wrócić do swoich obowiązków w szpitalach - wyjaśnił.

Dodał, że w przypadku sygnałów o kolejkach zwiększana będzie liczba punktów lub wydłużane godziny ich pracy. Nadzorować kolejki będzie NFZ, gdzie można zgłaszać takie problemy na infolinię TIP.

- Współpraca  ma charakter kompleksowy. Wszystkie ręce na pokład - podsumował minister zdrowia.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz