C.Tomczyk (KO): Dyscyplinujemy rząd w pandemii

19 Października 2020, 14:51

Koalicja Obywatelska złożyła projekt ustawy "dyscyplinującej rząd w pandemii". Zakłada ona dość nierealne postulaty, poza zobowiązaniem finansowym do przekazanie określonych funduszy na walkę z pandemią.

Granice wydolności

- Dane z ostatnich dni pokazują, że system ochrony zdrowia w naszym kraju jest na granicy wydolności. (...) W ostatnich dniach pojawiły się propozycje ze strony rządu co zrobić aby tę sytuację zmienić? Między innymi wśród tych pomysłów jest ustawa, która ma na celu dyscyplinowania lekarzy. Ta ustawa ma dzisiaj wpłynąć do laski marszałkowskiej, ta ustawa ma być przedmiotem debaty jutro na posiedzeniu sejmu. - mówił szef klubu Cezary Tomczyk - Chciałbym powiedzieć jasno w imieniu całej Koalicji Obywatelskiej, że dzisiaj nie jest potrzebna taka ustawa. Dzisiaj potrzebna jest ustawa, która dyscyplinuje polski rząd, ponieważ to polski rząd w ciągu ostatnich miesięcy nie dokonał żadnych starań żeby dzisiaj polska nie była w kryzysie.

Co zawiera projekt KO?

Koalicja Obywatelska złożyła projekt ustawy, który zakłada przygotowanie 5-miliardowego specjalnego funduszu, z którego będą mogły być finansowane testy, szczepionki oraz zakup koniecznego sprzętu dla polskich szpitali. Po drugie, akt zakłada, że rząd zostanie zobowiązany do zakupu 10 mln szczepionek na grypę, aby te szczepionki mogły być przekazane dla polskich obywateli. Po trzecie, każdy polski obywatel musi zostać w pewnej perspektywie czasu przetestowany. Liczba testów musi wzrosnąć do 100 tysięcy na dobę. Po czwarte, rząd musi informować Sejm i opinię publiczną przynajmniej raz w tygodniu, jak naprawdę wygląda sytuacja. Nie chodzi o to, żeby przeprowadzać konferencje prasowe, z których poszczególne grupy społeczne dowiadują się, co zostanie zmienione. Składamy wniosek, żeby ustawa znalazła się jutro podczas obrad Sejmu.

16 projektów na "nie"

- Decyzja o zmianie Stadionu Narodowego w szpital polowy pokazuje, że jest źle, że polska jest w kryzysie. Co rząd robił przez ostatnie 6 miesięcy, skoro decyzja o powstaniu szpitali polowych zapadła dopiero wczoraj. - pytał Cezary Tomczyk. Dodał także, że w ciągu ostatnich miesięcy 16 projektów ustaw Koalicji Obywatelskiej w sprawie ustaw COVID-owych zostało odrzuconych lub zamrożonych.

Projekt ustawy Koalicji Obywatelskiej zobowiązuje rząd do zapewnienia

  • 5 miliardów złotych na walkę z pandemią
  • 10 milionów szczepionek przeciwko grypie
  • 100 tysięcy testów na obecność koronawirusa dziennie
  • cotygodniowych rzetelnych informacji o stanie pandemii.

Zobacz również:

Koalicja Obywatelska: rozpoczynamy szereg kontroli poselskich

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz