Dziękujemy Twój adres email został pomyślnie dodany do newslettera Polityki Zdrowotnej.

M.Morawiecki o dostępnym sprzęcie

19 Października 2020, 15:41

- Dzisiaj w leczenie COVID-19 zaangażowanych jest ok. 600 podłączonych respiratorów. Prócz tego wolnych jest już 810 respiratorów. Na magazynach jest ich ponad dwa tys., do dyspozycji szpitali - wyliczał  w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji ze Składnicy Agencji Rezerw Materiałowych w miejscowości Wąwał k. Tomaszowa Mazowieckiego.

 

Jak mówił, dokonywane są zakupy sprzętu specjalistycznego dla szpitali, które są na pierwszej linii frontu.

- Druga fala pandemii, z punktu widzenia sprzętu, musi spotkać się z odpowiednią odpowiedzią po stronie państwa. I tak się dzieje - przekonywał premier.  

- Agencja Rezerw Materiałowych i inne agendy państwowe w ciągu ostatnich kilku miesięcy dokonały ogromnych zakupów sprzętów. Wśród tych zakupów znalazło się ok. pół miliarda rękawiczek, masek, kilkanaście milionów tych najbardziej zaawansowanych masek dla medyków: FFP2, FFP3, zapasy na najbliższych parę miesięcy - wyliczał szef rządu.

Jak dodał, jednocześnie dokonywane są zakupy bardziej specjalistycznego sprzętu, jak np. kardiomonitorów czy respiratorów. 

- Jeśli chodzi o respiratory, to dzisiaj w leczenie COVID-19 zaangażowanych jest ok. 600 respiratorów w odpowiednich miejscach w szpitalach. Prócz tego wolnych dzisiaj jest już 800 respiratorów, ale tu, na magazynach w tym miejscu i w innych miejscach w Polsce jest ponad dwa tysiące respiratorów, które są dystrybuowane do szpitali - mówił M. Morawiecki.

- Tylko w zeszłym tygodniu z magazynów Agencji Rezerw Materiałowych wyjechało 350 respiratorów do podłączenia do ok. stu szpitali - przekazał. - Realizujemy pełną organizację dodatkowych łóżek w szpitalach powiatowych - zapewniał.

Mówił też o leku remdesivir, który - jak mówił - wspomaga terapię leczenia COVID19. zamówiliśmy 80 tys. dawek i stąd wyjechały te leki do różnych szpitali.

- Podobnie szczepionki na grypę. W ub. roku było 1,5 mln, a dziś jest już 3 mln i kolejne miliony w zamówieniach - informował.

Jak ocenił, druga fala epidemii jest wyzwaniem dla Polski. Dodał, że jeżeli ziściłby się czarny scenariusz to będziemy gotowi ze szpitalami tymczasowymi.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz