M.Dworczyk: sytuacja jest poważna. Będzie drugi szpital tymczasowy

19 Października 2020, 17:55 stadion narodowy

- Sytuacja jest poważna, mimo, że uwalniamy i tworzymy nowe miejsca, to jako odpowiedzialny rząd musimy myśleć o wszystkich wariantach, także takich, gdy system ochrony zdrowia stanie na granicy wydolności. Dlatego w sobotę premier podjął decyzję o szpitalach tymczasowych - mówił szef kancelarii premiera Michał Dworczyk w poniedziałek popołudniu podczas briefingu przed Stadionem Narodowym w Warszawie, gdzie powstaje pierwszy szpital tymczasowy.

Jak wyjaśnił M. Dworczyk, pierwszy taki szpital powstaje na Stadionie Narodowym i będzie "de facto filią Szpitala MSWiA w Warszawie". - Chcemy przygotować w pierwszym etapie pół tys. łóżek, z tego 50 będzie przeznaczonych dla intensywnej terapii, a pozostałe dla osób nie wymagających użycia respiratorów - wyjaśnił.

- Docelowo będziemy chcieli, aby była tu możliwość rozwinięcia tej liczby łóżek do 1 tys. - zapowiedział.

Wyjaśnił, że spółka zarządzająca stadionem przygotowuje całą infrastrukturę, aby mogły powstać miejsca szpitalne. Kancelaria będzie refinansowała te wszystkie działania. Z kolei służby medyczne będą koordynowane przez managerów ze szpitala MSWiA. Wsparciem dla personelu medycznego mają być funkcjonariusze służb podległych MSWiA ora MON.

M. Dworczyk podkreślił, że wybór obiektu został dokonany jeszcze wiosną tego roku. - Po raz pierwszy robimy coś takiego w Polsce, więc jest to dla nas wielkie wyzwanie - podkreślił i apelował o włączenie się w działania wszystkich, którzy mogą pomóc.

Zaznaczył, że to nie jest szpital na teraz, bo system funkcjonuje. - Ale my musimy myśleć również o czarnych scenariuszach i dlatego tego typu placówka powstaje. Chcemy, aby ten szpital gotowość do przyjęcia pacjentów osiągnął jak najszybciej, ale oby miejsca nie były wykorzystane - mówił dodając, że gotowość to będzie kwestia dni, a nie tygodni, czy miesięcy.

Z kolei szef MSWiA Mariusz Kamiński mówił, że oprócz tymczasowego szpitala, dodatkowych kilkanaście tysięcy miejsc w szpitalach powiatowych zostanie decyzjami wojewodów przekazanych do opieki nad pacjentami covidowymi.

- W każdym przypadku, gdy dojdzie do tworzenia tymczasowego szpitala będzie to filia dużego szpitala, który ma doświadczenie w walce z COVIDem. W Warszawie to szpital na Wołoskiej będzie nadzorował prace szpitala tymczasowego. – To pierwszy pilotażowy szpital, który będzie uruchomiony. Oby nie musieli tu trafiać pacjenci. W najbliższych tygodniach jesteśmy w stanie otworzyć całą sieć takich szpitali - mówił.

Natomiast zastępca dyrektora szpitala MSWiA dr Artur Zaczyński, przypomniał, że szpital przy ul. Wołoskiej na wiosnę przekształcił się w szpital jednoimienny. - Doświadczenia które ma szpital przełożymy w stworzenie szpitala tymczasowego, gdzie miejsce znajdą pacjenci - zapewnił. Dodał, że przesuwani tu będą pacjenci niewymagający tak specjalistycznej opieki z innych szpitali, aby zwolnić miejsce dla ciężej chorych.

Michał Dworczyk zapewnił, że kompletowanie kadry trwa równolegle do prac technicznych. Dodał, że stworzenie zespołu lekarzy, pielęgniarek, całego zespołu wymaga szeregu przygotowań i szkoleń. 

Z kolei M. Kamiński poinformował, że w Warszawie powstanie również drugi szpital tymczasowy. - To jest ważne z uwagi na to, że w Warszawie epidemia przyjmuje duże rozmiary, ale też ze względu na centralne położenie Warszawy. Pracami nad przygotowaniem drugiego szpitala kieruje wojewoda Konstanty Radziwiłł - mówił nie podając jednak lokalizacji drugiej tego typu placówki w stolicy.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz