Koalicja obywatelska szykuje poprawki do projektu ustawy covidowej

20 Października 2020, 12:55

Po tym jak niespodziewanie Sejm rano przegłosował wniosek Koalicji Obywatelskiej o odłożenie do jutra prac nad projektami ustaw covidowych, Koalicja zapowiada, że wykorzysta ten czas na przeanalizowanie projektów i przygotowanie do nich poprawek, aby "ustawa była jak najlepsza".

We wtorek, zgodnie z zapowiedzią rządu oraz wicemarszałka Ryszarda Terleckiego, miało odbyć się pierwsze czytanie poselskiego projektu noweli ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19. Dziś mieliśmy także zapoznać się z informacją premiera ws. epidemii w Polsce. Posłowie zdecydowali jednak o odroczeniu obrad Sejmu Ustawa covidowa i informacja premiera. Sejm za odroczeniem posiedzenia

Podczas konferencji prasowej w Sejmie Małgorzata Kidawa Błońska podkreślała, że przygotowanie ustawy z błędami i w pośpiechu nie daje gwarancji dobrych przepisów. Jak mówiła, Koalicja nie ulegnie szantażowi marszałka Terleckiego. - Chcemy ustawy która będzie skonsultowana, w której nie będzie błędów. Polacy oczekują mądrego prawa, które da poczucie, że uporamy się z pandemią - przekonywała.

Przewodniczący KP Koalicja obywatelska Cezary Tomczyk pokazał z kolei 16 ustaw dotyczących covidu złożonych w ostatnich miesiącach przez KO. Jak mówił, rozwiązania zawarte w tych projektach mogły być przyjęte już wcześniej i ułatwiłyby walkę z COVID.

Poinformował, że o godz. 14.00 odbędzie się spotkanie z ekspertami, aby dokładnie przeanalizować projekt i przygotować się na jutrzejsze posiedzenie.

- My ten czas, kolejne 24 godziny musimy wykorzystać na to, żeby przygotować pewnie około kilkudziesięciu poprawek do tej ustawy, żeby ta ustawa była jak najlepsza, żeby znowu z Sejmu nie wyszedł bubel prawny, tak jak to było w przypadku dziesiątek ustaw, które ten Sejm przegłosowuje. O godz. 14 organizujemy spotkanie z ekspertami i cały dzień poświęcimy na przygotowanie poprawek do ustawy - mówił.

Także Monika Wielichowska podkreślała, że Koalicja wykorzysta czas  na konsultacje. - Wczoraj późnym popołudniem otrzymaliśmy projekt ustawy poselskiej i od wczoraj z samorządów medycznych, dyrektorów szpitali, obywateli otrzymujemy mnóstwo pytań. Więc ten czas wykorzystamy na to by rozpocząć konsultacje - podkreśliła.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz