Punkty drive thru jako punkty szczepień przeciw COVID?

20 Października 2020, 16:41

Premier Mateusz Morawiecki, który odwiedził we wtorek dowództwo wojsk obrony terytorialnej w Zegrzu i jeden z punktów drive thru obsługiwany przez żołnierzy wojsk obrony terytorialnej, podkreślał, że pomaga to "luzować" pracowników medycznych. Jednocześnie wskazał, że te punkty drive thru są tak zorganizowane, aby za kilka miesięcy - gdy będzie już szczepionka przeciw koronawirusowi - można było wykorzystać je do powszechnych szczepień.

- Na bardzo wielu polach działań walki z covidem żołnierze wojsk obrony terytorialnej i nie tylko, wchodzą w pewną przestrzeń, która pozwala luzować nasze  podstawowe zasoby kadrowe medyczne w służbie zdrowia, a to jest niezwykle ważna funkcja - podkreślił premier. - Mamy do czynienia z uwolnieniem tysięcy ludzi, którzy mogą wykonywać czynności charakterystyczne dla służby zdrowia - dodał.

Jak przekonywał, wydajność tych punktów pobrań drive thru jest bardzo wysoka, a jednocześnie warunki sanitarne, które są stworzone, są odpowiednie i weryfikowane, a każdy szczegół jest tu przemyślany. 

- Te punkty wymazowe są tak logistycznie zorganizowane, aby można było za kilka miesięcy – oby jak najszybciej , może za dwa, trzy kwartały, żeby można było również dokonywać w przyszłości szczepień w tych punktach (…) gdy już będą dostępne szczepionki - zapowiedział szef rządu.

Jak mówił, już mamy ponad 1,3 tys. żołnierzy wot zaangażowanych w bezpośrednie wsparcie służb medycznych. Wyjaśnił, że pomagają oni również w Domach Pomocy Społecznej.

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz podkreślał z kolei, że "wojsko od pierwszych dni epidemii jest zaangażowane w walkę z koronawirusem". Jak mówił, nie tylko żołnierze, ale także wojskowe służby medyczne włączają się w te działania.

- Angażujemy się w pomoc cywilnej służbie zdrowia. (...) Będziemy luzować wysokiej klasy specjalistów w punktach drive thru i w to miejsce będą wchodzić żołnierze - mówił.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz