KE: umowa z J&J na dostawę 400 mln dawek szczepionki COVID-19

21 Października 2020, 14:36 europa komisja europejska parlament

Komisja Europejska poinformowała w środę, że podpisała umowę w imieniu państw UE z amerykańskim producentem leków Johnson & Johnson na dostawę 400 mln dawek szczepionki na Covid-19.

- Ponieważ koronawirus szybko rozprzestrzenia się w Europie, zapewniamy dawki przyszłej szczepionki, aby chronić obywateli. Dziś podpisaliśmy kontrakt z Johnson and Johnson. Umożliwia ona krajom UE zakup do 400 milionów dawek. To nasz trzeci kontrakt z firmą farmaceutyczną. Będzie ich więcej - napisała na swoim Twitterze szefowa KE Ursula von der Leyen.

Przy pracy nad potencjalną szczepionką przeciwko COVID-19 Janssen, należący do grupy Johnson & Johnson, wykorzystuje platformę technologiczną AdVac®. Tę samą technologię firma wykorzystała wcześniej do opracowania i produkcji niedawno zatwierdzonej szczepionki przeciwko wirusowi Ebola oraz potencjalnych szczepionek przeciwko wirusom Zika, RSV i HIV. Potencjalna szczepionka przeciwko COVID-19 znajduje się już w III fazie badań klinicznych.

Umowa z amerykańskim producentem jest następstwem wcześniejszej umowy zakupu podpisanej przez Brukselę z Johnson & Johnson, na początku października.

Do tej pory Komisja Europejska podpisała już umowę z AstraZeneca i z Sanofi-GSK i pomyślnie zakończyła wstępne rozmowy z CureVac, BioNTech-Pfizer oraz Moderną.

Zobacz również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz