Kiedy i jakiej wielkości dostawy szczepionki przeciwko grypie?

21 Października 2020, 15:10 Szczepienia

Do połowy października sprowadziliśmy do kraju 1,5 mln szczepionek przeciwko grypie - informował w środę w Sejmie minister zdrowia Adam Niedzielski. - To absolutnie niesatysfakcjonujące z naszej strony - stwierdził i zapowiedział kolejne dostawy do grudnia.

Jak przypomniał, w całym ubiegły sezonie liczba osób zaszczepionych od września do stycznia wyniosła 1,5 mln.

- My do połowy października sprowadziliśmy do kraju właśnie 1,5 mln szczepionek. To absolutnie niesatysfakcjonujące z naszej strony - stwierdził i poinformował, że planowane są kolejne dostawy: w październiku 240 tys. dawek, w listopadzie – pół miliona dawek, oraz w grudniu - 200 tys. szczepionek. Jak dodał, w listopadzie planowana jest największa dostawa, "bo to optymalny czas na szczepienie". 

Non stop zapytania do szpitali

Odnosząc się do pytań o respiratory, mówił natomiast, że jeżeli chodzi o ich wydawanie, to MZ z Agencją Rezerw Materiałowych "prowadzi non stop zapytania do szpitali". - Ponawiamy zapytania co dwa tygodnie - wyjaśnił.

- Mamy do czynienia z taką sytuacją, że w wyniku zapotrzebowania wydaliśmy w ciągu ostatnich dwóch tygodni 700 respiratorów - poinformował.

Teleporady

Z kolei w kwestii teleporad, o które również był pytany, wyjaśnił, że była prowadzona kontrola dostępności.

- Zaczęliśmy dostrzegać, że wymagają interwencji, że są pretekstem do ograniczania dostępu do opieki zdrowotnej. Zarządziłem kontrolę dotyczącą 8,4 tys. poradni POZ. Do każdej z nich pracownicy NFZ wykonywali telefon i weryfikowali dostępność. W wyniku tej weryfikacji 600 jednostek nie wykazało dostępności. (...) W wyniku wizytacji pracowników NFZ, okazało się, że rzeczywiście 60 jednostek z tych 600 było zamkniętych na cztery spusty - poinformował szef resortu zdrowia.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz