Alivia o nowej liście refundacyjnej

22 Października 2020, 9:51 leki

Na listopadowej liście leków refundowanych nie znajdują się żadne nowe terapie onkologiczne. Nie ma również istotnych, z punktu widzenia pacjentów, rozszerzeń istniejących programów lekowych. Wygląda na to, że rząd w poszukiwaniu pieniędzy na walkę ze skutkami COVID-19 chce pozbawić pacjentów onkologicznych szansy na leczenie zgodnie z aktualną wiedzą medyczną - mówi Bartosz Poliński, prezes Fundacji Alivia. 

Niepokój pacjentów

Według fundacji Alivia, projekt wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych budzi niepokój i stanowi ogromne rozczarowanie dla pacjentów onkologicznych. - Na nowej liście leków
refundowanych nie znajdują się żadne nowe terapie onkologiczne. Nie ma również istotnych, z punktu widzenia pacjentów, rozszerzeń istniejących programów lekowych - podnosi Fundacja.

Wciąż brak nowych terapii przede wszystkim dla chorych na raka płuc i czerniaka, a także inne nowotwory, w tym piersi, nerki i nowotwory hematoonkologiczne. Tymczasem rak płuca zabija w Polsce najwięcej wśród wszystkich chorych onkologicznie. Polski wskaźnik śmiertelności należy też do jednego z najwyższych w Europie.

Fundacja zwraca też uwagę, że w budżecie kraju na rok 2021 planowane jest zmniejszenie środków NFZ na finansowanie produktów leczniczych. - Wygląda na to, że rząd w poszukiwaniu pieniędzy na walkę ze skutkami COVID-19 chce pozbawić pacjentów onkologicznych szansy na leczenie zgodnie z aktualną wiedzą medyczną - mówi Bartosz Poliński, prezes Fundacji. 

Alivia złożyła uwagi do projektu wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Fundacja wskazywała na potrzebę uwzględnienia w listopadowym wykazie najpilniejszych postulatów pacjentów oraz środowisk eksperckich, przede wszystkim w zakresie leczenia raka płuc, czerniaka, a także innych nowotworów.

Źródło: Alivia

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz