1 tys. łóżek w prywatnych szpitalach dla pacjentów z covid

22 Października 2020, 13:42 koronawirus covid epidemia pandemia szpital zakaźny

- Mamy deklarację z systemu prywatnego na 1 tys. łóżek, które będą przeznaczone dla pacjentów covidowych - poinformował w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Dzisiejsza liczba nowych zachorowań wynosząca 12,1 tys. to kolejny rekord (...) To też pokazuje, że mamy cały czas realizowany scenariusz wykładniczego wzrostu zachorowań, co wzmaga presję na system opieki zdrowotnej -  mówił minister.

Dodał, że MZ od dwóch dni prowadzi intensywne rozmowy z prywatnymi szpitalami. -  Bardzo się cieszę, że w wyniku naszych rozmów baza łóżek dostępnych na cele covidowe powiększy się o 1 tys. łóżek. Mamy deklarację z systemu prywatnego na 1 tys. łózek, które będą bardzo realnym wsparciem, bo te szpitale są zlokalizowane w dużych miastach, aglomeracjach, tam gdzie te łózka są najbardziej potrzebne - wskazał.

Jak wyjaśnił, łóżka te wejdą do puli zarządzanej przez zespoły kryzysowe na poziomie województw czyli również pacjenci, którzy będą transportowani karetką, będą kierowani do tych szpitali.

Wiceprezydent pracodawców RP, prezes Lux Med Anna Rulkiewicz podkreślała, że to dla prywatnych placówek bardzo ważne, że mogą realizować tę misję publiczną i pomagać polskim pacjentom.

- Bycie dziś wspólnie, razem i tworzenie wspólnoty w walce o zdrowie polskich pacjentów jest dla nas zaszczytem i ogromnym przywilejem - mówiła. Dziękowała ministrowi za wspólne rozmowy. - Pana otwartość, koncyliacyjny sposób w jaki Pan z nami rozmawia, zasługuje na wielkie podziękowanie, bo to dla nas była bardzo silna mobilizacja, abyśmy dzisiaj stanęli do tej walki - podkreśliła.

Zaznaczyła, że nie było to takie proste dla prywatnych placówek, które mają też dużo własnych wyzwań.

- Deklarujemy naszą gotowość. (...) Dziś włącza się 18 szpitali, czyli 1046 łóżek, ale to raczej nie będzie koniec. Pierwsze łóżka mają być dostępne w ciągu 1,5 tygodnia - wskazała. Dodała, że np. cały szpital św. Elżbiety w Warszawie ma być włączony dla pacjentów covidowych. - W Pierwszej fazie będzie to 700 łóżek i stopniowo dojdziemy do 1 tys. - dodała.

Jak mówiła pierwotnie myślano o 2 tys. łóżek, ale nie wszystkie mogły spełnić warunki i niektóre szpitale, które bardzo chciały przystąpić, jednak nie mają odpowiednich zasobów. - Kadry są oczywiście największym wyzwaniem dla całego sektora, także prywatnego. Te łóżka które państwu podałam uwzględniają obecne nasze zasoby - zaznaczyła A. Rulkiewicz.

Minister wyjaśnił, że placówki prywatne, które udostępnią łóżka dla pacjentów covidowych, będą korzystały z warunków finansowanych jakie NFZ oferuje podmiotom publicznym.

Minister zastrzegł, że "specjalistyczne szpitale onkologiczne musza zostać poza nawiasem walki z COVIDem". - To priorytet polityki państwa, więc łóżka onkologiczne nie mogą zostać ograniczone - dodał.

Jednocześnie minister wyliczał, że dzięki zwiększeniu bazy łóżek w szpitalach powiatowych, wojewódzkich, a także miejscom w prywatnych placówkach "docelowo dojdziemy do poziomu 35 tys. łóżek, co wydaje się potężną bazą".

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz