Premier: cała Polska w czerwonej strefie, nowe obostrzenia

23 Października 2020, 11:58

Cała Polska od jutra staje się strefą czerwoną - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki. Ponadto w tryb zdalny przejdą uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, zamknięte zostaną restauracje i bary, a jedzenie mogą sprzedawać tylko na wynos, wejdzie "zakaz wszelkiego rodzaju aktywności osób powyżej pięciu w jednej grupie", zakaz przemieszczania się dzieci i młodzieży do 16 roku życia w godz. 8-16 bez dorosłego opiekuna. Ponadto seniorzy powyżej 70 roku życia mają pozostać w swoich domach.

Premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji podkreślił, że dziś nastąpił kolejny przyrost liczby zakażonych, która przekroczyła 13 tys., a również liczba zgonów jest wysoka, więc  podejmowane działania muszą być zdecydowane.

Jak mówił, miesiąc temu było to ok. 1 tys. nowych zachorowań dziennie, a dziś zbliżamy się do ok. 15 tys. Dodał, że również w innych krajach Europy epidemia uderzyła w dużą siłą, a niektóre państwa podjęły decyzję np. o całkowitym lockdownie czy godzinie policyjnej.

Wyjaśnił, że w Polsce liczba zajętych łóżek przekroczyła 10 tys. a dostępnych jest 18 tys., "czyli bufor jest, ale musimy zahamować tempo przyrostu". Podkreślił, że wprowadzone teraz nowe obostrzenia będą miały skutek za 10-14 dni. - W przypadku, gdyby obostrzenia nie działały, będziemy musieli zamknąć kolejne dziedziny życia. Najważniejsze jest zdrowie, życie i stabilność systemu zdrowotnego - zaznaczył.

Nowe obostrzenia

Cała Polska od jutra staje się strefą czerwoną - poinformował premier.

Poinformował, że szkoły podstawowe od kl. IV do VIII przechodzą na tryb zdalny, aby zmniejszyć kontakty społeczne, w komunikacji publicznej. Jak argumentował, w grupie osób do 11-12 r. życia poziom zakażeń jest trzykrotnie mniejszy niż w grupie 13-19 lat, a ponadto edukacja w trybie stacjonarnym jest szczególnie istotna dla dzieci młodszych.

Jednocześnie wskazał, że "odpowiedzialność za efektywność naszych działań polega na całym społeczeństwie, także młodzieży. Stad młodzież w godz. 9-15 nie może sama przemieszczać się na ulicach".

Zamknięta branża gastronomiczna; tylko na wynos

Kolejne ograniczenie dotyczy branży gastronomicznej. Możliwe będzie jedynie wydawanie dań na wynos. To obostrzenie jest zaplanowane na razie na 2 tygodnie, ale z możliwością przedłużenia.

- Wiem, że to trudna wiadomość dla właścicieli, ale też klientów, ale pomieszczenia gastronomiczne to zwykle pomieszczenia, gdzie jest dużo osób na małej powierzchni, więc dochodzi tam do zakażeń, zwłaszcza, że tam klienci są bez maseczek - wyjaśniał.

Do 5 osób w grupie

Kolejnym obostrzeniem jest "zakaz wszelkiego rodzaju aktywności osób powyżej pięciu w jednej grupie", czyli zebrań, spotkań. - Ważne wyjątki to Ci, którzy mieszkają razem i Ci, którzy spotykają się z powodów zawodowych - wyjaśnił premier.

Apel do seniorów o pozostanie w domach

- Na poważne zagrożenie dla zdrowia i śmierć narażone są przede wszystkim osoby starsze i dlatego wprowadzamy program ochrona seniorów. Prosimy o nieprzemieszczanie się. Uruchamiamy program wsparcia: Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, dla tych seniorów, którym nie może pomagać rodzina. Wolontariusze, harcerze, funkcjonariusze wojsk obrony terytorialnej mają się włączyć w pomoc seniorom - mówił premier. - Seniorzy, bardzo proszę zostańcie w domach - apelował.

Zamknięte sanatoria

Wyjaśnił, że wprowadzone zostanie także ograniczenie dotyczące sanatoriów. - Zamykamy również sanatoria, bo 70 proc. osób w sanatoriach, to seniorzy powyżej 60 roku życia - poinformował szef rządu.

- Te obostrzenia są poważne, ale liczę na to, że gospodarka będzie pracować na wyższych obrotach niż wiosną. Nie zamykamy różnych zakładów, ale wszędzie tam powinny obowiązywać ścisłe zasady sanitarne - tłumaczył M. Morawiecki.

- Nasi eksperci mówią wyraźnie: trzeba przerwać transmisję. Jeżeli możemy ograniczyć liczbę kontaktów społecznych, to trzeba to zrobić przez najbliższe tygodnie - przekonywał premier.

Zapowiedział, że efekty tych ograniczeń, obostrzeń mogą przyjść po 10-14 dniach, "więc w cierpliwy sposób musimy zastosować się do tych obostrzeń".

Niewykluczony lockdown

Zastrzegł jednocześnie, że gdyby wprowadzane obecnie obostrzenia nie zadziałały, jeśli będzie konieczny głęboki lockdown, trzeba będzie się na ten krok zdecydować. 

 

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wyjaśniła, że solidarnościowy korpus wsparcia seniorów to rozwiązanie organizacyjno-finansowe. - Uruchamiamy infolinię (22) 505 11 11, gdzie  mogą dzwonić wszyscy seniorzy powyżej 70 roku życia. Dane zostaną przekazane do ośrodka pomocy społecznej, a wolontariusze, harcerze, żołnierze, będą przekazywać niezbędne produkty do domu -  mówiła. - Na to wsparcie zabezpieczyliśmy na razie 100 mln zł - dodała.

Uruchomiona zostanie także strona "wspierajseniora", gdzie będzie można w specjalnej ankiecie zgłosić chęć pomocy i wsparcia jako wolontariusz.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz