Prof. A.Horban: To nie są restrykcje, ale środki ratujące życie ludzkie

23 Października 2020, 12:52

- To nie są restrykcje, to środki ratujące życie. Dziś możemy tylko podejmować działania ograniczające transmisje wirusa, bo innych narzędzi nie mamy - podkreśla przewodniczący grupy rządowych doradców epidemiologicznych prof. Andrzej Horban odnosząc się do ogłoszonych w piątek nowych obostrzeń w związku z rosnącą liczbą nowych zachowowań. 

Jak podkreślał prof. A. Horban na konferencji, podczas której premier poinformował o nowych restrykcjach Premier: cała Polska w czerwonej strefie, nowe obostrzenia, na razie nie mamy lekarstwa na koronawirusa, ani szczepionki, więc pozostają tylko działania ograniczające transmisję wirusa, środki ochronne.

- Teraz można zobaczyć jak wyglądałby świat bez szczepionek - zaznaczył. Dodał, że jedyne co możemy zrobić, to zapobiec dalszej transmisji.

- Nie zrobimy tego w pełni, bo wirus ewoluuje. Mamy do czynienia obecnie z odmianą, która łatwiej zaraża, stąd szybszy wzrost zakażeń, ale jest łagodniejszy niż odmiana z początku pandemii - mówił prof. A. Horban. Jak dodał, charakteryzuje się mniejszą śmiertelnością, jednak cały czas powyżej 2 procent chorych.

Według prof. A. Horbana, byłaby to zupełnie prosta choroba, gdyby nie to, że 20 procent naszych pacjentów wymaga tlenoterapii.

Jednocześnie wskazał, że bazę łóżkową można poszerzyć, ale ma ona swoje granice. Później konieczne stanie się korzystanie ze szpitali tymczasowych, które jednak nie zapewniają takiego komfortu jak inne szpitale. - Mamy w Polsce mniej więcej 100 tysięcy miejsc szpitalnych, ale oprócz Covid-u są inne choroby - zastrzegał.

Apelował, aby wszyscy zastosowali się do prostych metod zapobiegania zakażeniom przynajmniej w okresie kilku tygodni. Wyraził nadzieję, że później będzie je można zmniejszyć.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz