Światowy sondaż dot. szczepień przeciwko COVID-19. Polska w ogonie

23 Października 2020, 15:31 Szczepienia

Polacy i Rosjanie deklarują najmniejszą gotowość do szczepienia przeciw COVID-19 zgłoszono w Polsce- tak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego w 19 krajach, który został opublikowany w naukowym czasopiśmie "Nature".

Sondaż przeprowadzono w czerwcu na losowej próbie ludności 19 krajów. W sondażu udział wzięło 13 tys. 426 respondentów, w tym 666 Polaków.

Ankietowani zapytani zostali o to; czy przyjęłyby "sprawdzoną, bezpieczną i skuteczną szczepionkę", a także czy przyjęliby szczepionkę, gdyby była zalecana przez pracodawcę i zatwierdzona jako skuteczna i bezpieczna przez rząd.

 

Na pytanie dot. dobrowolnego szczepienia najwięcej pozytywnych odpowiedzi padło w Chinach-  88,6 proc. Z kolei najmniejszą gotowość do szczepienia zgłoszono w Polsce - 56,31 proc. i Rosji - 54,85 proc.

Aż 27,3 proc. respondentów z Polski udzieliło negatywnych odpowiedzi i stwierdziło, że nie przyjęłoby „sprawdzonej, bezpiecznej i skutecznej szczepionki” przeciwko COVID-19.

Badanie wskazuje, że respondenci w wieku powyżej 25 lat są bardziej skłonni się zaszczepić niż młodsi. Nieco większą akceptację do szczepień przejawiają kobiety niż mężczyźni oraz osoby lepiej wykształcone i bardziej zamożne.

Zobacz również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz