Stan zagrożenia epidemicznego w Hiszpanii

26 Października 2020, 9:21 pandemia epidemia koronawirus wirus maska

Rząd Hiszpanii, w odpowiedzi na rosnącą liczbę zakażeń, w niedzielę (25 października) ogłosił stan zagrożenia epidemicznego w całym kraju. Pierwszy stopień stanu wyjątkowego w kraju obowiązywać będzie do kwietnia 2021 r. 

Premier Pedro Sanchez poinformował, że nowe przepisy zostały uchwalone w niedzielę podczas nadzwyczajnego posiedzenia rady ministrów, a obowiązywanie stanu zagrożenia epidemicznego będzie musiał jeszcze zatwierdzić parlament.

Stan zagrożenia wiąże się także z nowymi ograniczeniami w kraju. Jak wyjaśnił, od listopada ewentualne restrykcje będą wprowadzane na podstawie czterostopniowej skali zakażeń, oscylującej od wskaźnika 25 infekcji na 100 tys. mieszkańców do powyżej 200 zakażeń na 100 tys. mieszkańców w ciągu 14 dni.Wśród nich zapowiedziano m.in. godzinę policyjna między w godzinach 23:00-6:00, czy - jak donosi agencja Reutera -zakaz podróżowania między regionami Hiszpanii. W sytuacji znaczącego nasilenia się zakażeń rząd ogłosi obowiązkową izolację społeczną.

- W tej chwili na terenie znacznej części naszego kraju występuje poziom czwarty, tzw. ekstremalnego ryzyka. Naszym celem jest obniżenie go do 25 przypadków na 100 tys. obywateli - mówił P. Sanchez.

Zaznaczył, że warunkiem zaostrzania restrykcji lub ich luzowania będą też przekazywane przez regiony dane dotyczące odsetka chorych na Covid-19 znajdujących się w szpitalach. Za obarczone wysokim ryzykiem sanitarnym mają być uznawane te wspólnoty autonomiczne, w których zainfekowani stanowią 15 proc. wszystkich hospitalizowanych lub zajmują co najmniej 25 proc. łóżek na oddziałach intensywnej terapii.

Pierwszy raz rząd Hiszpanii ogłosił stan zagrożenia epidemicznego 14 marca. Był on sześciokrotnie przedłużany, co rząd tłumaczył utrzymującą się wysoką dynamiką infekcji. Ostatecznie trwał on do 21 czerwca.

Do tej pory w Hiszpanii potwierdzono 1,11 mln zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Z powodu COVID-19 zmarło ponad 34,7 tys. osób. Od środy do piątku liczba wykrytych infekcji zwiększyła się o blisko 60 tys.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz