Prezes NIK o drugiej fali pandemii: widać nieprawidłowości

26 Października 2020, 9:51 kontrola

Prezes NIK Marian Banaś przyznał, że "NIK ma już pewną orientację, jak państwo było przygotowane do epidemii". - Delikatnie mówiąc, trudno powiedzieć, że wszystko grało - zaznaczył w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej".

M. Banaś wskazał, że "trwają już cząstkowe kontrole" dotyczące przygotowania państwa także do drugiej fali epidemii.

"Zrobimy także kompleksową, ale musimy z tym poczekać, bo większość instytucji jest zajęta walką z epidemią. W ramach już prowadzonych czynności na przykład delegatura katowicka przygląda się podmiotom ochrony zdrowia. Pewną orientację, jak państwo było przygotowane, już mamy" - powiedział prezes NIK w wywiadzie.

- Delikatnie mówiąc, trudno powiedzieć, że wszystko grało. Widać nieprawidłowości w przygotowaniu szpitali. Z jednej strony mamy te, które mają się zajmować chorymi na COVID, a jednocześnie nie mają potrzebnego sprzętu, na przykład maseczek, respiratorów - wyliczał.

Kontrola zakupów

Ponadto prezes NIK zapowiedział, że ma w planach kontrolę w zakresie zakupów środków ochrony osobistej oraz sprzętu, czyli maseczek i respiratorów przez resort zdrowia oraz Agencję Rezerw Materiałowych. - Mamy w planach kontrolę całości procesu, łącznie z zakupami. To będzie pewnie przyszły rok - wskazał.

M.Banaś stwierdził, że NIK prowadzi również kontrolę tzw. wyborów kopertowych. - Wnioski z tej kontroli powinniśmy upublicznić do końca roku. Chcemy prześledzić cały łańcuch decyzyjny: od poleceń premiera do ich wdrażania po podstawy prawne tych działa - poinformował.

O planowanych na jesień przez Izbę kontrolach pisaliśmy we wrześniu Co NIK skontroluje w zdrowiu w najbliższym czasie?

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz