Zdrowotny tydzień w Unii Europejskiej

26 Października 2020, 10:37 Unia Europejska, flaga

Jakimi tematami zdrowotnymi zajmowały się w ostatnich dniach kluczowe agendy UE? O czym mówili decydenci i jakie decyzje zapadły? Poniżej skrót najważniejszych wydarzeń.

Zdrowie przedmiotem zmartwień Europejczyków?

Wyniki najnowszego badania Eurobarometer (za lipiec i sierpień 2020 r.) pokazują, że głównym obszarem, o jaki martwią się Europejczycy w czasie pandemii jest gospodarka. Na kolejnych miejscach znajdują się: finanse publiczne i imigracja. Zdrowie zajęło dopiero czwartą pozycję. Europejczycy są podzieleni w przypadku oceny działań podjętych przez UE w ramach walki z pandemią koronawirusa - 45% badanych było „zadowolonych”, 44% „niezadowolonych”. Wyniki badania dostępne są tutaj.

Respiratory dla Czech

22 października Ursula von der Leyen poinformowała, że w związku z bardzo trudną sytuacją epidemiologiczną w Czechach, a także prośbą tego kraju o pomoc w walce z koronawirusem, do Czech wysłano dostawę 30 respiratorów. Sprzęt pochodzi ze wspólnej europejskiej rezerwy -  rescEU, utworzonej na początku roku. Dodatkowo, w pomoc dla Czech włączyły się Austria i Holandia, które przekazały odpowiednio 15 i 105 respiratorów. Austria zaoferowała również 30 wysokoprzepływowych urządzeń do tlenoterapii.

1 mld euro pomocy dla Portugalii

21 października Komisja Europejska zatwierdziła modyfikację 10 programów operacyjnych w Portugalii, przekierowując łącznie ponad 1 miliard euro z funduszy polityki spójności UE. Pieniądze mają posłużyć m.in. wsparciu portugalskiego sektora ochrony zdrowia.

Pierwsza emisja obligacji w ramach instrumentu SURE

21 października Komisja Europejska wyemitowała w ramach instrumentu SURE pierwsze obligacje społeczne o wartości 17 mld euro. Środki z budżetu SURE mogą posłużyć m.in. do sfinansowania niektórych działań w sektorze ochrony zdrowia. Trzy państwa UE, które jako pierwsze otrzymają pieniądze w ramach SURE to: Polska, Hiszpania i Włochy. Więcej na temat instrumentu SURE tutaj.

Program prac Komisji Europejskiej na 2021 rok

19 października przyjęty został program prac KE na 2021 rok. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie Komisji, dzięki zaplanowanym działaniom Europa stanie się zdrowsza, sprawiedliwsza, będzie lepiej prosperować zwiększając tempo transformacji w kierunku bardziej ekologicznej gospodarki, przygotowanej do przejścia w erę cyfrową. W programie znajdują się inicjatywy ustawodawcze dotyczące sześciu obszarów zawartych w wytycznych politycznych przewodniczącej KE - Ursuli von der Leyen (więcej na ten temat tutaj). Program prac KE na 2021 r. można przeczytać tutaj.

Ruszyła „brama sieciowa” UE dla aplikacji mobilnych związanych z koronawirusem

Po etapie pilotażowym, 19 października Komisja Europejska uruchomiła tzw. bramę sieciową – ogólnounijny system łączący działanie aplikacji krajowych. W systemie działają już następujące aplikacje: niemiecka Corona-Warn-App, irlandzka COVID tracker oraz włoska immuni.Łącznie, aplikacje te zostały pobrane przez około 30 mln osób. Więcej informacji tutaj.

25 mln euro pomocy dla Gambii

19 października Komisja Europejska wypłaciła 25 mln euro wsparcia dla Gambii. Pieniądze mają być przeznaczone m.in. na łagodzenie skutków pandemii koronawirusa, ale także na wsparcie demokratycznych procesów transformacji w tym kraju. W latach 2016-2020 w ramach funduszy rozwojowych UE przekazała Gambii 365 mln euro, a także blisko 39 mln euro z nadzwyczajnego funduszu powierniczego UE w latach 2015-2019.

dr Paweł Koczkodaj

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz