RPO pyta Szpital Bielański o zaplanowane wcześniej zabiegi

26 Października 2020, 14:13 prawo przepisy

Szpital Bielański w Warszawie zalecił wstrzymanie zaplanowanych aborcji, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. O powód wstrzymania zabiegów zapytał szpital Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

A.Bodnar zwrócił uwagę, że wyrok TK w tej sprawie nie wszedł jeszcze w życie ponieważ nie został opublikowany w Dzienniku Ustaw, co oznacza, że kobiety wciąż mają prawo do przerwania ciąży w przypadku wad płodu.

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 22 października 2020 r. uznał za niezgodną z Konstytucją przesłankę aborcji, jaką jest prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Zgodnie z art. 190 ust. 1 Konstytucji, orzeczenia TK podlegają niezwłocznemu ogłoszeniu w organie urzędowym.

- Dotychczas orzeczenie to nie zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym. W konsekwencji nie można uznać, że wyrok ten wszedł w życie - stwierdza RPO.

Rzecznik jednocześnie zaznacza, że w obecnym stanie prawnym nieuzasadniona odmowa wykonania aborcji może stanowić naruszenie praw pacjentek do świadczeń zdrowotnych. Poprosił o informację o działaniach podjętych w celu ich realizacji.

Także władze Warszawy postanowiły zabrać głos w tej sprawie, podkreślając, że wyrok TK jeszcze nie obowiązuje.

- Do czasu publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego miejskie szpitale, w tym szpital Bielański, będą pomagać pacjentkom. Kobiety mogą skorzystać z porady lekarzy bez klauzuli sumienia – poinformowała w poniedziałek na Twitterze rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka.

Źródło: RPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz