M. Morawiecki o wsparciu dla firm najbardziej dotkniętych pandemią

27 Października 2020, 10:16
Życzyłbym wszystkim, żebyśmy pod koniec listopada mogli dopuścić funkcjonowanie tych przedsiębiorstw, ale jeśli będzie niezbędne utrzymanie tych obostrzeń to wsparcie utrzymamy też na kolejne miesiące - mówił premier Mateusz Morawiecki informując o wsparciu dla branż najbardziej dotkniętych pandemią.

 

Podczas wtorkowej konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki wraz z wicepremierem Jarosławem Gowinem oraz ministrem finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeuszem Kościńskim, przedstawili cztery punkty ma program wsparcia branż najbardziej dotkniętych pandemią.
 
Poziom wsparcia dla przedsiębiorców ma sięgać 1800 mln zł, a dotyczyć będzie ponad 170 tys. firm zatrudniających prawie 400 tys. osób.
 

- Znajdujemy się w decydującym momencie walki z epidemią. Wprowadziliśmy szereg obostrzeń, które obowiązują od ostatniego weekendu. Idziemy wąską ścieżką pomiędzy niekontrolowanym wybuchem epidemii a bardzo trudnymi wyborami gospodarczymi - zapaścią gospodarczą, bardzo trudnymi wyborami. Znalezienie właściwej ścieżki pośrodku jest kluczem do odbicia gospodarczego. Wirus nie zostawia nam za wiele pola manewru - mówił premier Mateusz Morawiecki.

 Jak dodał, największym obciążeniem dla przedsiębiorców w czasie drugiej fali pandemii obarczone zostały różnego rodzaju obostrzeń w dziedzinie usług m.in. w gastronomii, rozrywki, branży fitness, jak również sprzedawców na targach i bazarach.

 

W ramach wsparcia premier wymienił cztery najważniejsze punkty,

  • Zwolnienie ze składek na ZUS za listopad - w przypadku uzyskania przychodu w listopadzie niższego o 40 proc. niż w listopadzie 2019 roku.
  • Świadczenie postojowe w listopadzie - w przypadku niższego o 40 proc. przychodu w październiku lub listopadzie w porównaniu z analogicznymi miesiącami 2019 roku.
  • 5 tysięcy złotych dopłaty dla małych i mikrofirm - w przypadku niższego o 40 proc. przychodu w październiku lub listopadzie w porównaniu z analogicznymi miesiącami 2019 roku.
  • Zwolnienie z opłaty targowej za 2021 rok z jednorazową rekompensatą dla samorządów, która będzie refinansowana przez państwo.
 
Wsparcie tylko na listopad?

Przedstawione dziś rozwiązania zaplanowane są na listopad. Jednak jak podkreślił premier, jeśli będzie to konieczne, w odpowiednim czasie rząd ma podjąć decyzje o przedłużeniu wsparcia dla przedsiębiorców na grudzień i kolejne miesiąc.

- Życzyłbym wszystkim, żebyśmy pod koniec listopada mogli dopuścić funkcjonowanie tych przedsiębiorstw, ale jeśli będzie niezbędne utrzymanie tych obostrzeń to wsparcie utrzymamy też na kolejne miesiące - mówił premier Mateusz Morawiecki.
 

Handel w niedzielę

Premier, zapytany o to czy rząd bierze pod uwagę zniesienie handlu w niedzielę, którego dotyczy wniesiony w poniedziałek, przez członków senackiej Komisji Zdrowia projekt ustawy, stwierdził że rząd nie bierze na razie pod uwagę takiego rozwiązania.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz