Nitras (KO): 2 mld na walkę z pandemią - wnosimy projekt

27 Października 2020, 12:59 Sławomir Nitras

Koalicja Obywatelska wniosła do laski marszałkowskiej projekt o przeznaczeniu 2 mld zł na walkę z pandemią. W akcie wyraźnie wskazano źródło pochodzenia środków. Pieniądze miałyby zasilić budżet NFZ.

Dlaczego 2 mld?

Początkowo projekt ustawy złożonej tydzień temu dotyczył dofinansowania Narodowego Funduszu Zdrowia w 2020 r. wyemitowanymi w tym celu skarbowymi papierami wartościowymi o wartości do 2 mld zł, z przeznaczeniem na dofinansowanie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, świadczonych w zakresie zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19.

"Mając na względzie obecne obciążenie, niewydolność systemu opieki zdrowotnej w związku z bardzo wysoką liczbą zakażeń wisusem SARS-CoV-2 oraz wciąż wzrastającą liczbę pacjentów wymagających pilnej hospitalizacji, jak również z uwagi na prognozowany wzrost zachorowań, proponuje się by Narodowy Fundusz Zdrowia otrzymał w 2020 r., ponad zaplanowane w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia przychody, skarbowe papiery wartościowe o wartości 2 000 000 tys zł z - przeznaczeniem na dofinansowanie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, świadczonych w zakresie. z zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19" - czytamy w uzasadnieniu. 

Autopoprawka 

26 października Koalicja Obywatelska wniosła autopoprawkę wskazując dokładne źródło pochodzenia środków. Poseł Koalicji Obywatelskiej Sławomir Nitras, jako poseł wnioskodawca, argumentował w dość bezpośredni sposób konieczność przeznaczenia takiej kwoty na potrzeby systemu ochrony zdrowia w czasie pandemii. Środki dotyczą przyszłorocznego budżetu państwa.

- Trzeba Polakom wyjaśnić, że to nie jest tak, że my przegłosowaliśmy - wy przegłosowaliście - 2 mld na media publiczne raz w roku. W nowym roku 2021 znowu zostanie przekazane 2 mld na tę pisowską szczujnię, którą wy nazywacie mediami. Złożyliśmy dzisiaj projekt ustawy w imieniu Koalicji Obywatelskiej, który przekazuje te 2 mld z roku 2021 - jeszcze przed wejściem w życie budżetu - na walkę z COVID-em. Niech Polacy ocenią, czy te nowe 2 mld potrzebne są służbie zdrowia czy Kurskiemu - mówił poseł wnioskodawca Sławomir Nitras.

w art. 1 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

„Art. 1. Środki publiczne, o których mowa w art. 3 ustawy z dnia 9 stycznia 2020 r. o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o opłatach abonamentowych (Dz. U. poz. 383) w wysokości rekompensaty dla jednostek publicznej radiofonii i telewizji, o której mowa w art. 11b ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych (Dz. U. 2020 r. poz. 1689) w 2021 r. przeznacza się na dofinansowanie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, świadczonych w związku z zapobieganiemprzeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19."

 

Sławomir Nitras zwrócił się także do wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, odpowiedzialnego w rządzie Mateusza Morawieckiego za resorty bezpieczeństwa.

- To co się dzieje obecnie na polskich ulicach jest transmitowane przez polskie media. Chciałbym zwrócić uwagę, że to jak robią to media publiczne jest po prostu kłamstwem. Panie Prezesie Kaczyński to, że oni pokażą, że to wobec Pana stosowana jest opresja to nie jest prawda. To Pan stosuje opresję wobec Polaków i Polek. - mówił poseł KO.

Projekt został skierowany do opinii Biura Legislacyjnego oraz Biura Analiz Sejmowych.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz