Japonia: szczepionki przeciw COVID-19 za darmo

27 Października 2020, 14:41 Szczepienia

Rząd Japonii zatwierdził we wtorek plan wykorzystania środków publicznych na bezpłatne udostępnienie społeczeństwu szczepionek przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2.

 

Premier Yoshihide Suga zobowiązał się do dostarczenia społeczeństwu szczepionek przeciwko koronawirusowi do połowy 2021 roku. 

Darmowe szczepienia otrzymają także obcokrajowcy mieszkający na stale w Japonii. Jak zapowiadał na początku października premier Japonii, "uwzględnienie ich w interesie zdrowia publicznego byłoby naturalne".

Zgodnie z dokumentem opublikowanym na stronie internetowej ministerstwa zdrowia, rząd zobowiązał się także do pokrycia kosztów wszelkich, ewentualnych szkód zdrowotnych spowodowanych przez szczepionkę.

Na realizację swojej polityki szczepień, rząd Japonii zabezpieczył budżet w wysokości 671,4 mld jenów (ponad 6,4 mld USD). 

Uzgodniła z brytyjskim producentem leków AstraZeneca PLC i amerykańskim gigantem farmaceutycznym Pfizer Inc., aby po pomyślnym opracowaniu otrzymać 120 milionów dawek szczepionki od każdej firmy, a także negocjuje z amerykańską firmą Moderna Inc. w sprawie 40 milionów lub więcej dodatkowych dawek.

Japonia do tej pory zawarła umowy dotyczące setek milionów dawek od firm AstraZeneca i Pfizer. Zgodnie z podpisanymi umowami, po pomyślnym opracowaniu szczepionek, Japonia ma otrzymać 120 milionów dawek szczepionki od każdej z tych firmy. Obecnie trwają także negocjacje w sprawie 40 milionów lub więcej dodatkowych dawek od firmy Moderna.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz