Chroniczne konsekwencje poznawcze COVID-19

27 Października 2020, 15:57 mózg

Osoby dochodzące do zdrowia po COVID-19 mogą odczuwać znaczny wpływ na funkcjonowanie mózgu w najgorszych przypadkach, infekcja powiązana jest z osłabieniem umysłowym odpowiadającym starzeniu się mózgu o 10 lat - wynika z najnowszego badania. 

Wyniki badania opublikowane zostały na platformie medRxiv i nie zostały jeszcze zrecenzowane. Badanie pod kierownictwem Adama Hampshire, lekarza z Imperial College w Londynie, przeprowadzone na 84 tys. pacjentów wykazało, że w niektórych ciężkich przypadkach zakażenia koronawirusem, infekcja wiąże się z chronicznymi konsekwencjami poznawczymi.

Wśród pacjentów wykonano testy poznawcze, które mierzą, jak dobrze mózg wykonuje zadania - takie jak zapamiętywanie słów lub łączenie kropek na układance. Takie testy są szeroko stosowane do oceny wydajności mózgu w chorobach takich jak choroba Alzheimera, a także mogą pomóc lekarzom w ocenie tymczasowych zaburzeń mózgu.

 Zespół Hampshire przeanalizował wyniki 84 285 osób, które ukończyły badanie o nazwie Great British Intelligence Test. 

- Osoby, które wyzdrowiały, w tym osoby, które już nie zgłaszały objawów, wykazywały znaczne deficyty poznawcze - wskazali badacze w raporcie z badania.

Naukowcy stwierdzili, że deficyty poznawcze miały „znaczący wpływ”, szczególnie wśród osób hospitalizowanych z powodu COVID-19, przy czym najgorsze przypadki wykazywały wpływ „odpowiadający średniemu 10-letniemu spadkowi wydajności wśród osób w wieku od 20 do 70 lat”.

 Wciąż jednak wyniki badań nie zostały zrecenzowane przez innych naukowców. Eksperci komentujący wyniki badania w mediach wskazują jednak, że funkcja poznawcza uczestników nie była znana przed COVID, a wyniki również nie odzwierciedlają długotrwałego powrotu do zdrowia - więc wpływ na funkcje poznawcze może być krótkotrwały. Badaniem objęto także dużą liczbę osób, które samodzielnie zgłaszały, że chorowały na COVID -19, bez wykazania pozytywnego wyniku testu diagnostycznego na obecność koronawirusa SARS-CoV-2.

Jednocześnie wstępne wyniki innych badań przeprowadzonych przez klinicystów z Wielkiej Brytanii, przeprowadzonych na mniejszej grupie kontrolnej pacjentów wykazały, że ciężki przebieg COVID-19 może uszkodzić mózg doprowadzając do takich powikłań jak: udar, zapalenie opon mózgowych, psychoza czy objawy zbliżone do demencji. Czytaj więcej: Ciężki przebieg COVID-19 może uszkodzić mózg

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz