Komisja Zdrowia rozpatrzyła 40 poprawek do ustawy o zawodzie farmaceuty

28 Października 2020, 10:26 APTEKA FARMACEUTA
Podczas drugiego czytania projektu ustawy o zawodzie farmaceuty, kluby zgłosiły szereg poprawek do rządowego projektu ustawy o zawodzie farmaceuty. Nad projektem ponownie pochyliła się sejmowa Komisja Zdrowia w środę rano.

 

 
 

Celem projektu jest regulacja przepisów związana z usługami świadczonymi przez farmaceutów, a także uregulowanie zasad wykonywania tego zawodu, ze szczególnym uwzględnieniem prawa wykonywania zawodu, kwestii szkoleń i doskonalenia zawodowego.

Posłanka Violetta Porowska (PiS) podczas drugiego czytania projektu w Sejmie poinformowała, że zgłasza trzy poprawki do projektu. Mają one charakter legislacyjny i dotyczą m.in. wymiany wyrazów "aptekarz" na "farmaceuta" czy też zamiany słów „Urzędowego Wykazu Produktów Leczniczych” na „Farmakopei”. Ta druga mogłaby uniemożliwić technikom farmaceutycznym wydawanie z apteki wielu leków.

Paulina Hennig-Kloska (KO) wskazała, że ustawa o zawodzie farmaceuty jest potrzebna. Jednak, w jej ocenie, na etapie prac w podkomisji wprowadzono zmiany, "które tę ustawę po prostu popsuły".

- Najwięcej kontrowersji budzi przyjęta w toku prac w podkomisji poprawka umożliwiająca natychmiastowe unieruchamianie aptek czy hurtowni farmaceutycznych z uwagi na uniemożliwienie realizacji zadań przez kierownika apteki, punktu aptecznego czy hurtowni - mówiła.W jej ocenie, taki zapis może doprowadzić do upadku wielu przedsiębiorstw. 

Marcelina Zawisza (Lewica) również podkreślała, że nowa ustawa jest potrzebna, ponieważ obecnie farmaceuci nie mogą w pełni wykorzystywać swoich umiejętności i wykształcenia. Oceniła jednocześnie, że w projekcie jest wiele niedociągnięć, wskazywała m.in. na potrzebę przyznania farmaceutom prawa do przeprowadzania szczepień. 

Z kolei Jakub Kulesza (Konfederacja) krytykował w projekcie ustawy m.in. duże uprawnienia, jakie ustawa daje samorządowi aptekarskiemu. 

Do ustawy ponownie zgłoszono 42 poprawki. 

Komisja Zdrowia przeciw większości poprawek

W sumie z 42 poprawek, dwie zostały wycofane a przyjęto jedną, techniczną.

Została też wycofana poprawka zgłoszona przez Violettę Porowską, która wprowadzała zmiany w zasadach wydawania leków przez techników farmaceutycznych. 

W opinii techników farmaceutycznych, taka zmiana doprowadziłaby nie tylko do braku możliwości sprzedaży leków zawierających substancje z wykazu A, ale też do nakładania kar pieniężnych za naruszenie tego przepisu.

Nie uzyskały poparcia także poprawki, które znosiłyby zapisy umożliwiające natychmiastowe unieruchamianie aptek czy hurtowni farmaceutycznych na 3 miesiące, na podstawie uniemożliwienia realizacji zadań przez kierownika apteki, punktu aptecznego czy hurtowni.

Do pozostawienia brzmienia ustawy niezmiennego w tym zakresie apelował podczas posiedzenia Komisji m.in. wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Marek Tomków oraz przedstawicielka Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz