Warszawska izba lekarska wnosi skargę na materiał w Wiadomościach

28 Października 2020, 11:23 lekarze rezydenci

Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie zdecydowała się na skierowanie do Rady Etyki Mediów oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji skarg na materiał Wiadomości TVP z 14 października, w którym pojawiły się informacje o rzekomej niechęci izb lekarskich do kierowania lekarzy do walki z epidemią. 

Brak staranności

Pisma do instytucji kontrolujących media przesłał Rzecznik Praw Lekarza Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

„Wyemitowany przez Telewizję Polską reportaż budzi wątpliwości co do spełnienia zawartych w Karcie Etyki Mediów zobowiązań wobec dziennikarzy, wydawców, producentów i nadawców zobowiązań, jak kierowanie się zasadą prawdy, obiektywizmu i oddzielania informacji od komentarza, a także co do spełnienia zawartych w art. 12. ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe obowiązków dziennikarza, w świetle którego to przepisu dziennikarz jest zobowiązany zachować szczególną staranność i rzetelność przy zbieraniu i wykorzystaniu materiałów prasowych, zwłaszcza sprawdzić zgodność z prawdą uzyskanych wiadomości lub podać ich źródło” – napisała Rzecznik Praw Lekarza Monika Potocka w pismach.

Jak przypomina Izba, w materiale TVP pojawiły się m.in. następujące sformułowania: „Po znacznym wzroście liczby potwierdzonych zakażeń wojewodowie poprosili izby lekarskie o oddelegowanie personelu medycznego do walki z wirusem. (…) Wojewoda mazowiecki poprosił o oddelegowanie 235. Do pracy stawiło się 18 lekarzy”.

Samorząd lekarski już wcześniej zwracał uwagę, że są to informacje fałszywe, ponieważ izby lekarskie nie mają umocowania prawnego, by kogokolwiek kierować do pracy przy zwalczaniu epidemii.

Niewydolność systemu

Jak przypomina OIL, już wcześniej zwracał na to uwagę Konwent Prezesów Okręgowych Rad Lekarskich w apelu do mediów i osób publicznych, w reakcji na depeszę Polskiej Agencji Prasowej pt. „Izby lekarskie niechętnie kierują personel medyczny do walki z epidemią”.

„Lekarze od dawna alarmują o niewydolności systemu ochrony zdrowia, który wymaga pilnych reform. W obliczu epidemii, która jeszcze bardziej obnażyła problemy ochrony zdrowia, medycy potrzebują realnego wsparcia, a nie codziennych, nieprawdziwych, obraźliwych informacji na swój temat, rozpowszechnianych przez niektórych polityków i media” – napisali w apelu prezesi.

W sprawie publikacji PAP i Wiadomości TVP Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie wysłała także żądania publikacji sprostowania.

Źródło: OIL Warszawa

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz