Program szczepień ochronnych na 2021 r.

28 Października 2020, 13:25 szczepienie dziecko

We wtorek Główny Inspektor Sanitarny opublikował Program Szczepień Ochronnych na rok 2021. Mimo zapowiedzi resortu zdrowia, w wykazie szczepień obowiązkowych na kolejny rok nie uwzględniono jako obowiązkowych, czyli bezpłatnych, szczepień przeciw rotawirusom.

Przypomnijmy, że zgodnie ze skierowanym do ogłoszenia rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych, od początku przyszłego roku, dzieci od 6. do 24. tygodnia życia mają zostać objęte obowiązkowym szczepieniem przeciw rotawirusom.

Akt nowelizujący rozporządzenie ministra zdrowia ws. obowiązkowych szczepień ochronnych skierowany został do ogłoszenia 9 października i obowiązywać ma od początku 2021 r.

Jednak, w ogłoszonym przez GIS Programie Szczepień Ochronnych na 2021 r., szczepienie przeciw rotawirusom nie znalazło się w wykazie szczepień obowiązkowych, a w grupie zalecanych.

Jak tłumaczy dla Polityk Zdrowotnej rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Inspekcja wyczekuje publikacji rozporządzenia wprowadzającego obligatoryjne szczepienia przeciw rotawirusom, w dzienniku ustaw.

Jak informuje rzecznik Jan Bondar, przybliżony termin publikacji rozporządzenia przewidziano na 15 listopada br. - Dopiero wtedy GIS naniesie korektę na opublikowany we wtorek komunikat ws. Programu Szczepień Ochronnych na 2021 r. - dodaje.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz