Koronawirus: Pracownik sam występuje z wnioskiem do ZUS

28 Października 2020, 13:39 komputer informatyzacja

Lekarz nie wystawia pacjentowi w izolacji domowej druku ZUS ZLA (zwolnienia lekarskiego), podobnie jak Sanepid nie wystawia dla pracodawców decyzji administracyjnej o kwarantannie. Pracownik sam występuje z wnioskiem do ZUS - przypominają lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Jak podkreśla PPOZ, informacje te ZUS pozyskuje z Centralnego Systemu EWP, w którym to zapisane są dane o obowiązku kwarantanny i izolacji pacjentów.

- Natomiast jeśli pracownik czuje się źle i jest niezdolny do pracy, powinien zgłosić ten fakt pracodawcy, a ten zobowiązany jest wystąpić z wnioskiem do ZUS o wypłacenie zasiłku chorobowego - informuje Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

W związku z  komunikatem ZUS i po rozmowie z Magdaleną Mazur-Wolak, dyrektor departamentu ZUS, lekarze PPOZ informują, iż dane umieszczone w systemie EWP będą przekazywane na profile  pracodawców i przedsiębiorców jako płatników, aby potwierdzić terminy kwarantanny lub izolacji pracownika.

- Pracownik winien zgłosić nieobecność w pracy swojemu pracodawcy. Jeśli czuje się dobrze (jest bezobjawowy lub skąpoobjawowy), chce pracować, a pracodawca wyraża zgodę na pracę zdalną, wówczas pracownik nie występuje o świadczenie chorobowe do ZUS i otrzymuje pełne wynagrodzenie.  Natomiast jeśli (z powodu złego stanu zdrowia) nie może pracować zdalnie, to aby uzyskać wypłatę zasiłku chorobowego z ZUS z powodu izolacji lub kwarantanny, musi poinformować o tym swojego pracodawcę, a ten zobowiązany jest wystąpić z wnioskiem do ZUS o świadczenie chorobowe – informuje Bożena Janicka.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz