Rekordowa liczba zgonów w Polsce od dekady

28 Października 2020, 15:46 śmierć trup kostnica koroner zgon akt zgonu

W pierwszej połowie października (od 5 października do 11 października) odnotowano w Polsce rekordową liczbę zgonów. Wskaźnik ten był największy od dekady. 

Jak wynika z danych pozyskanych przez portal money.pl, ofiar epidemii koronawirusa może być znacznie więcej, niż wynika do z dziennych raportów dot. zgonów w powodu COVID-19.

W 41 i 42 tygodniu roku (dane dot. zgonów raportowane są według tygodni w roku) wystawiono kolejno ponad 9,1 tys. oraz 10,1 tys. aktów zgonu. Jak wskazuje money, w ciągu ostatniej dekady, w tym okresie roku nigdy tak wielu zgonów urzędy stanu cywilnego nie rejestrowały. W analogicznych okresach, w ciągu ostatnich 10 lat średnio rejestrowano po 7,5 tys. zgonów.

Po uwzględnieniu danych za pierwsze dwa tygodnie października w zestawieniu danych GUS (publikowanych z 4-tygodniowym opóźnieniem) za ostatnie 4 lata, widać jak drastyczny jest to wzrost.

W tym samym okresie resort poinformował o 920 zmarłych z powodu COVID-19. To może stanowić o ok. 3 tysiącach cichych ofiarach epidemii.

 
Jak zapewnił portal rzecznik resortu zdrowia, resort już zlecił analizę rosnących od czterech tygodni danych dot. zgonów, do NIZP-PZH.
 
Zobacz również:
 
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz