O 15:30 wystąpienie premiera dot. kolejnych obostrzeń w kraju

30 Października 2020, 13:01 premier mateusz morawiecki

W piątek (30 października) odbędzie się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie ewentualnych nowych obostrzeń wprowadzanych w związku z epidemią koronawirusa. 

Jednym z tematów wystąpienia szefa rządu ma być działalność cmentarzy w Dniu Wszystkich Świętych 1 listopada. O to czy cmentarze zostaną zamknięte na ten okres, premier był pytany w czwartek (29 października). Poinformował, że o decyzji w tej sprawie rząd poinformuje przy okazji ogłoszenia kolejnych obostrzeń, podczas piątkowej konferencji.

Prócz informacji o cmentarzach, szef rządu ma przedstawić zasady dot. pracy w biurach. Z nieoficjalnych informacji wynika, że może chodzić o limit osób w obiekcie biurowym, obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni biurowej czy też zaleceniu pracy zdalnej. 
Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

Rzecznik rządu Piotr Müller zaprzeczał tym doniesieniom. W czwartek, jeszcze przed spotkaniem Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zapewniał, że nie ma żadnej decyzji, co do kwestii wprowadzenia takiego stanu. 
Czy będzie lockdown? 

Na dzień dzisiejszy wprowadzenie przez rząd krajowego lockdownu wydaje się mało prawdopodobne. Choć premier w czwartek wskazywał na takie rozwiązania, do których posunęła się już choćby Francja, Hiszpania czy częściowo Niemcy, to podkreślił, że rząd oddala ten pomysł na przyszłość.

Wizja zakazu opuszczania domów i zamknięcia lokali wydaje się być także nieegzekwowalna w czasie ogólnopolskiego strajku kobiet, a odgórne decyzje Policji ws. niepodejmowania interwencji wobec protestujących mogą wskazywać, że rządowi nie zależy na eskalacji sytuacji na ulicach polskich miast.

Jednocześnie, według rządowych informatorów "GW", najbliższy rozważany termin wprowadzenia lockdownu przypada na drugą połowę listopada. 

Prawdopodobne wydaje się jednak wprowadzenie ograniczeń dotyczących funkcjonowania sklepów detalicznych bądź galerii handlowych, na które to rozwiązania zdecydowali się już nasi sąsiedzi. 

Aktualizacja: Konferencja prasowa z udziałem Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz prof. Andrzeja Horbana została zapowiedziana na godz. 15:30. Zapraszamy także do śledzenia relacji z konferencji na naszym twitterze. 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz