KE sfinansuje transport pacjentów z COVID-19 między krajami UE

30 Października 2020, 11:09 Ursula von der Leyen komisja europejska

Komisja Europejska sfinansuje transfer pacjentów między państwami Unii Europejskiej. Na ten cel UE przeznaczy 220 mln euro.

Po wideokonferencji przywódców UE zorganizowanej w czwartek, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​KE przeznaczy 220 milionów euro na transport pacjentów z COVID-19 między państwami UE.

- Rozprzestrzenianie się wirusa przytłoczy nasze systemy opieki zdrowotnej, jeśli nie podejmiemy pilnych działań - mówiła Ursula von der Leyen.

Koniec z podziałami

Przewodnicząca UE chcą uniknąć podziałów, z którymi zmagało się 27 państw na początku pandemii. Wówczas kraje rywalizowały ze sobą o zakup rzadkiego sprzętu medycznego. 

Jak podkreśliła przewodnicząca KE, Unia Europejska prowadzi rozmowy z czterema producentami potencjalnych szczepionek przeciw COVID-19 i podpisała już umowy na dostawy z trzema. 

UE zabezpieczyła potencjalne szczepionki opracowywane przez AstraZeneca, Sanofi i Johnson & Johnson. Trwają także rozmowy Moderną, CureVac i wspólnie opracowującymi szczepionki Pfizer i BionTech. 

Przewodniczący spotkania Charles Michel powiedział, że przywódcy UE zobowiązali się do sprawiedliwej dystrybucji szczepionek, gdy te będą dostępne. Dystrybucja ma być proporcjonalna do liczby ludności kraju.

Szybka walidacja testów antygenowych

Jak poinformowała Ursula von der Leyen, w celu szybkiej identyfikacji zakażeń, Unia będzie pracować nad szybką walidacją  szybkich testów antygenowych, które pozwolą uzyskać informacje o zakażeniu szybciej, niż standardowe testy molekularne PCR

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz