Zdrowie w pałacu prezydenckim

02 Listopada 2020, 15:40 Andrzej Duda, prezydent, flaga
02 Listopada 2020, 15:40 Źródło: prezydent.pl

Sekcja zdrowia będzie jedną z wiodących w nowej Narodowej Radzie Rozwoju, która powstanie w najbliższych tygodniach jako zaplecze eksperckie Prezydenta – zapowiedział prezydencki minister Piotr Ćwik. Jak zauważył, jest to ważne m.in. w kontekście pandemii koronawirusa.

Najpierw zdrowie

Piotr Ćwik został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP na początku października. Andrzej Duda powierzył mu nadzór nad biurem Narodowej Rady Rozwoju. W zakresie obowiązków nowego ministra jest też współpraca z samorządami, inicjatywy obywatelskie oraz współpraca z doradcami etatowymi i społecznymi prezydenta. Dotychczas funkcjonująca NRR zakończyła swoją kadencję i w najbliższym czasie zostanie powołana Rada w nowym składzie. 

– Tworząc NRR i poszczególne sekcje priorytetem będzie szybkie powołanie zespołu, który będzie zajmował się ochroną zdrowia. Wśród osób, które zostaną powołane na pewno znajdą się eksperci, którzy będą służyć Prezydentowi radą i pomocą także w kontekście tej deklaracji – zapowiedział minister Ćwik. - Narodowa Rada Rozwoju to naturalne zaplecze eksperckie dla Prezydenta. Do tej pory funkcjonowała w niej między innymi sekcja zdrowia. Myślę, że będzie ona jedną z wiodących sekcji w nowej NRR w kontekście pandemii COVID-19 i ewentualnych kolejnych jej fal – ocenił minister.

Źródło: prezydent.pl
 

Zaznaczył, że część osób, które dotychczas zasiadały w Narodowej Radzie Rozwoju zapewne w niej pozostanie na nową kadencję. Podkreślił, że „Prezydent potrzebuje mocnego zaplecza eksperckiego w poszczególnych, ważnych kwestiach, w których będzie zabierał głos, podejmował inicjatywy legislacyjne”.

– Stąd zamiar stworzenia nowej Narodowej Rady Rozwoju jako mocnego ciała doradczego, eksperckiego, które będzie wspierało Prezydenta – powiedział Piotr Ćwik.

Czym jest Narodowa Rada Rozwoju 

Narodowa Rada Rozwoju to gremium konsultacyjno-doradcze przy Prezydencie RP, które stanowi płaszczyznę dla debaty programowej na temat rozwoju Polski i „wypracowania stanowisk wykraczających poza horyzont bieżącej polityki”. Zadaniem Rady jest formułowanie celów strategicznych oraz metod ich osiągnięcia poprzez analizowanie sytuacji w kluczowych dziedzinach funkcjonowania państwa, definiowanie wyzwań i wskazywanie zagrożeń w perspektywie przyszłości Polski. Przygotowuje też dla Prezydenta RP opinie, ekspertyzy, a także merytoryczne założenia do prezydenckich projektów ustaw. (źródło: prezydent.pl)

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz