A.Niedzielski o automatycznej kwarantannie domowników i testach antygenowych

30 Października 2020, 16:41 covid koronawirus epidemia pandemia lekarz choroby zakazne respirator

Wprowadzenie automatycznej kwarantanny dla domowników osoby, z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem oraz szersze wykorzystanie testów antygenowych, które w połączeniu z objawami będą tak samo ważne jak testy PCR i potwierdzą zakażenie koronawirusem, a także wykorzystanie monitorowania natlenienia krwi za pomocą pulsoksymetrów u pacjentów bez objawów lub skąpoobjawowych pozostających pod opieką lekarzy POZ - takie zmiany zapowiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister podczas piątkowej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim podkreślał, że rząd stara się iść drogą środka, a żeby decyzje podejmować racjonalnie monitorowany jest rozwój pandemii.

Podkreślał, że poza zamknięciem cmentarzy oraz zaleceniem pracy zdalnej dla pracowników administracji publicznej, rząd nie wprowadza na razie więcej obostrzeń.

Jak mówił, w ostatnich dniach mamy powyżej 20 tys. nowych zachorowań dziennie, ale przy rosnącej liczbie wykonywanych badań. Zapewniał, że oprócz parametrów dotyczących stóp wzrostu, analizowane są też prognozy. - W ubiegłym tygodniu opracowaliśmy prognozę zakładającą dwa scenariusze. Jedną zakładającą wykładniczy przebieg, a drugi - oparty na liniowym stopniowym wzroście. To co obserwujemy, to że sytuacja mieści się między jednym a drugim scenariuszem. W poprzednich dniach było to bliżej trendu wykładniczego, a w ostatnich dniach od tego trendu wykładniczego odeszliśmy - wyjaśniał.

- Obserwujemy też tempo wzrostu. Na początku października mieliśmy podwojenie liczby zachorowań tydzień do tygodnia. Obecnie od połowy października mamy malejącą tendencję stopy wzrostu zachorowań - dodał i podkreślił, że daje to pewną nadzieję.

Jednocześnie wskazał, że jednym z elementów, który może być sygnałem o pewnej stabilizacji, jest liczba zleconych testów przez lekarzy POZ. - W tym tygodniu, nie mieliśmy do czynienia z pełnym podwojeniem liczby zleceń, a dodatkowo mieliśmy do czynienia ze spadkiem, który jest kontynuowany przez wszystkie dni tygodnia. Ponadto jest poniżej skali z poprzedniego piątku. to pewnego rodzaju wskaźnik wyprzedzający używany do tej pory do prognozowania. Sygnały, które pojawiły się w tym tygodniu są odmienne od obserwowanych w zeszłym tygodniu - wyjaśniał i apelował: "nie zepsujmy tego i dbajmy o ochronę przed rozwojem epidemii".

Analizy i rozbudowa systemu

Jak wskazywał minister ta obserwacja pandemii to działania analityczne, ale działania MZ, to przede wszystkim rozbudowa systemu w zakresie walki z covidem.

Wskazał, że jeżeli chodzi o szpitale, to oprócz inicjatyw przekształcania szpitali powiatowych na covidowe i niektórych oddziałów na covidowe, trwa budowa szpitali tymczasowych, a premier wydał polecenie budowy szpitali wybranym spółkom skarbu państwa. 

Dodatkowo zwiększana jest liczba miejsc w izolatoriach. Wczoraj było 4 tys. miejsc w izolatoriach, a docelowo ma być ich 10 tys., aby - jak wyjaśniał A. Niedzieleski - "część pacjentów hospitalizowanych, którzy nie wymagają takiej opieki, mogli być przekazani do izolatoriów".

Pulsoksymetry dla pacjentów skąpo objawowych

Jak poinformował minister, nowością będzie opieka na poziomie podstawowym nad pacjentami skąpo objawowymi z wykorzystaniem pulsokrymetrów, które pokazują poziom natlenienia krwi. Jak mówił, każda osoba wskazana przez lekarza POZ jako zakażona, ale bezobjawowa lub skąpo objawowa będzie otrzymywała pulsoksymetr, aby monitorować poziom natlenienia krwi.

Zmiany w zasadach kwarantanny

Minister podkreślał, że ponieważ ekskalacja pandemii nadal ma miejsce, przygotowywane są też rozwiązania na sytuacje coraz trudniejsze. Jedno z nich to zmiany w zakresie kwarantanny. - Chcemy, aby domownicy osoby zakażonej nie musieli już czekać na telefon z sanepidu o kwarantannie, ale będzie ona miała charakter automatyczny. Jeżeli macie domownika z pozytywnym wynikiem testu zostańcie w domu (...), automatycznie będzie rozpoczęta kwarantanna - wyjaśnił minister.

Z kolei prof. Andrzej Horban, szef zespołu ekspertów ds. epidemii w MZ, poinformował o zmianie w zakresie kwarantanny dotyczącej pracowników medycznych.  - Ludzie którzy pracują bezpośrednio z pacjentem i używają środków ochrony osobistej, nie będą kierowani automatycznie na kwarantannę w momencie kiedy mają wykonywany test kontrolny - wyjaśnił i dodał, że to postulat pracowników z przychodni i szpitali. Dodał, że w tej chwili coraz więcej profesjonalistów medycznych styka się z zakażonymi pacjentami. Jednocześnie apelował do pracowników ochrony zdrowia o bardzo ścisłe przestrzeganie zaleceń dotyczących ochrony personelu.

Test antygenowy plus objawy równy testowi PCR

Kolejna zmiana dotyczy testów antygenowych, które w połączeniu z objawami u pacjenta będą tak samo ważne jak testy PCR, czyli będą potwierdzały zakażenie. Jak przypomniał minister, do tej pory po zastosowaniu testu antygenowego, trzeba było wykonać jeszcze dla potwierdzenia test PCR. Teraz objawy i test antygenowy będą potwierdzały, że osoba jest chora na koronawirusa.

A. Niedzielski wskazał, że chodzi o wykorzystanie na szerszą skalę testów antygenowych, m.in. na SOR-ach, izbach przyjęć oraz nocnej i świątecznej opiece lekarskiej. - To zmiana która umożliwi szybkie testowanie, bez konieczności potwierdzania testem PCR - wyjaśniał.

Jak zapowiedział, w przyszłym tygodniu ma być gotowa trzecia wersja strategii uwzględniająca zmiany.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz