Wicepremier: możliwe ograniczenia w przemieszczaniu się

02 Listopada 2020, 14:08 Jarosław Gowin

Musimy bez przerwy szukać optymalnego balansu między walką z rozprzestrzenianiem się wirusa a troską o dalsze funkcjonowanie gospodarki, rynku pracy i niezbędnego minimum życia społecznego - powiedział w poniedziałek minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Jak mówił wicepremier, rząd buduje różne scenariusze.

- Pozytywny to szczepionka nawet do końca 2020 roku. Analizujemy jednak także scenariusze zakładające, że szczepionka pojawi się wiosną czy jesienią przyszłego roku. Dlatego jestem kategorycznie przeciwny gospodarczemu lockdownowi. Przyniósłby on trudne do oszacowania straty gospodarcze - powiedział wicepremier w money.pl.

Jak podkreśla, w efekcie lockdownu, z powodu braku pieniędzy, rozpadowi może ulec system ochrony zdrowia. 

-Jestem kategorycznie przeciwny gospodarczemu lockdownowi. Przyniósłby on trudne do oszacowania straty gospodarcze. W efekcie również system ochrony zdrowia rozpadłby się z braku środków finansowych. Musimy bez przerwy szukać optymalnego balansu między walką z rozprzestrzenianiem się wirusa a troską o dalsze funkcjonowanie gospodarki, rynku pracy i niezbędnego minimum życia społecznego. - mówił.

Dodatkowe restrykcje w handlu i zakaz przemieszczania się?

-Jedno jest pewne: nie planujemy znaczących obostrzeń gospodarczych. Jeżeli pojawią się jakieś dodatkowe rozwiązania, to mogą one dotyczyć tylko handlu. Osobna sprawa to czy nie zbliża się pora, by ograniczyć pozazawodową aktywność Polaków. Mamy już na przykład przepisy dla młodzieży do 16. roku życia - mówił wicepremier.

Wicepremier Jarosław Gowin, zapytany o wprowadzenie godzin policyjnych, na wzór innych krajów Europy odpowiedział, że "to rozwiązanie, z którym mamy złe skojarzenia".

- Ale skoro w coraz liczniejszych krajach Europy obowiązują surowe zasady, że z domu można wychodzić tylko do pracy, na zakupy, krótki spacer rekreacyjny czy w innych niezbędnych życiowo celach, to i u nas trzeba się liczyć z takimi regulacjami - dodał.

źródło: money

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz