Fizjoterapeuci walczą o zwiększenie wycen świadczeń refundowanych

03 Listopada 2020, 13:27 fizjoterapeuta rehabilitacja masażysta

Krajowa Izba Fizjoterapeutów zapowiada zgłoszenie uwag do projektu zarządzenia NFZ ws. określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzajach rehabilitacja lecznicza oraz programy zdrowotne w zakresie świadczeń - leczenie dzieci i dorosłych ze śpiączką. Środowisko fizjoterapeutów nie akceptuje zmniejszenia zabiegów fizykalnych.

Projekt zarządzenia opublikowano w ubiegłym tygodniu, 26 października. - Dostrzegamy, że otwiera się przestrzeń na kolejne zmiany w zakresie wyceny świadczeń - podkreśla KIF i zapowiada złożenie uwag. 

Krajowa Izba Fizjoterapeutów dodaje, że od początku istnienia działa na rzecz zmiany wysokości wycen świadczeń refundowanych oraz zmiany warunków kontraktowania w konkursach NFZ. W opinii KIF, dokonane w 2019 roku zmiany były zdecydowanie niewystarczające.

"Najistotniejsze jest to, że NFZ dostrzega, iż premiowanie indywidualnej pracy z pacjentem jest właściwe i zgodne z pożądanym kierunkiem rozwoju polskiej fizjoterapii. To skuteczne narzędzie pracy fizjoterapeuty, które prowadzi do najlepszych efektów terapeutycznych u pacjentów" - wskazują fizjoterapeuci odnosząc się do projektu zarządzenia.

"Nie" dla zmniejszenia wyceny zabiegów fizykalnych

Jednocześnie podkreślają, że nie mogą się jednak zgodzić i nigdy nie było ich akceptacji na zmniejszenie wyceny zabiegów fizykalnych.

"Przepisy przez lata wymuszały na podmiotach leczniczych, określając warunki kontraktowania, olbrzymie inwestycje finansowe w aparaturę do fizykoterapii, co do której stosowania nie przytoczono dowodów naukowych potwierdzających jej skuteczność. Nawet obecnie spełnienie tych wygórowanych warunków realizacji świadczeń i warunków wymaganych od świadczeniodawców w zakresie sprzętu i aparatury medycznej jest nadal konieczne do zawarcia umowy z NFZ. W tym kontekście działanie polegające na zmniejszeniu wyceny świadczeń realizowanych przy użyciu tego sprzętu jest niezrozumiałe i krzywdzące" - stwierdza KIF.

Skąd środki?

Jak wskazuje Izba, środki finansowe na indywidualną pracę z pacjentem oraz zabiegi kinezyterapeutyczne powinny pochodzić z innych wskazanych przez KIF rozwiązań, z których część już została wdrożona, np. zmiany w systemie kolejkowania. "Olbrzymie oszczędności powinny przynieść zmiany w kryteriach włączenia i wyłączenia do poszczególnych świadczeń, które już dziś zostały opisane w przepisach prawa, a nie zostały sparametryzowane, przez co nie jest prowadzona ich bieżąca weryfikacja" - argumentuje Izba.

Ponadto fizjoterapeuci zwracają uwagę na adekwatność wycen pacjentów w podobnych stanach zdrowia, ale leczących się w ramach różnych rodzajów świadczeń. Podają przykład za dzień pobytu pacjenta na:

  • oddziale udarowym > 3 dni płatnik dziś płaci 4 546 pkt.,
  • po złamaniu kości udowej dla hospitalizacji < 3 dni płatnik płaci 7 878 pkt.

Z kolei za tego samego pacjenta bezpośrednio przekazanego z ww. hospitalizacji na oddział rehabilitacji płatnik płaci odpowiednio:

  • rehabilitacja neurologiczna – 297 pkt z dzień,
  • rehabilitacja ogólnoustrojowa po leczeniu operacyjnym to 220 pkt za dzień,
  • rehabilitacja ogólnoustrojowa po leczeniu zachowawczym z chorobami współistniejącymi to 154 pkt. za dzień.

KIF zapowiada złożenie uwag do zarządzenia i wyraża nadzieję na wypracowanie konstruktywnych rozwiązań.

Źródło: KIF

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz