Apel Prezesa NRL do ozdrowieńców

04 Listopada 2020, 11:06 covid koronawirus epidemia pandemia lekarz choroby zakazne respirator

Potrzebujemy Waszej pomocy! - zaapelował do ozdrowieńców prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja. Chodzi o oddawanie przez ozdrowieńców osocza, które podane chorym na COVID-19 może wspomóc ich organizm w walce z wirusem.

A. Matyja podkreślił, że w szpitalach na podanie osocza ozdrowieńców czeka bardzo wielu ciężko chorych pacjentów. "Możecie im pomóc oddając krew. Dawcą może być każdy ozdrowieniec!" - wskazuje i dodaje, że wyjaśnia, że należy zgłosić się nie wcześniej niż po miesiącu od wyzdrowienia do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, w którym należy przejść kwalifikację.

"Badania naukowe przeprowadzone w różnych krajach potwierdzają, że osocze ozdrowieńców COVID-19, podane we wczesnej fazie choroby może wspomóc organizm w walce z wirusem. Wśród osób, którym podano osocze w ciągu trzech dni od rozpoznania, a także wśród osób, którym podano osocze zawierające wysokie poziomy przeciwciał neutralizujących wirusa, uzyskano zmniejszenie ryzyka zgonu" - informuje A. Matyja.

"Szanowni Państwo! Zachęcam i apeluję. Dołączcie do nas, medyków. Dołączcie do tych, którzy pomogli Wam i pomóżcie w uratowaniu innych. Dzięki Wam możemy przechylić szalę w walce z wirusem. Dzięki Wam możemy go szybciej zwalczyć i sprawić, że więcej osób odzyska zdrowie. Ich los jest również w Waszych rękach!" - apeluje prezes Rady.

"Bądźmy solidarni!" - wezwał na zakończenie.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz