Warszawa. Nie ma zgody na Marsz Niepodległości. Negatywna opinia sanepidu

06 Listopada 2020, 15:07 warszawa

- W związku z negatywną opinią sanepidu, nie wyrażam zgody na organizację 11 listopada zgłoszonego Marszu Niepodległości - napisał na Twitterze prezydent m. st. Warszawy Rafał Trzaskowski. 

Decyzja w tej sprawie została złożona w piątek w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Jak dodał Rafał Trzaskowski, "opinia inspekcji sanitarnej, o którą również wystąpił wojewoda, wskazuje na trudną sytuację epidemiczną koronawirusa, szczególnie w Warszawie i całym Mazowszu".

Wydając decyzję o zakazie Marszu Niepodległości, Trzaskowski powołał się na odpowiednie przepisy Prawa o zgromadzeniach. Art. 14 pkt. 2 tej ustawy stanowi, że organ gminy wydaje decyzję o zakazie zgromadzenia nie później niż na 96 godzin przed planowaną datą zgromadzenia, jeżeli jego odbycie może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo mieniu w znacznych rozmiarach. 

W ocenie Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego zgromadzenie, w którym zadeklarowano udział kilkudziesięciu tysięcy osób nie może się odbyć, gdyż "narusza aktualny stan prawny i stanowi zagrożenie transmisji wirusa SARS-CoV-2, co może spowodować wzrost liczby chorych na COVID-19 i przeciążenie służby zdrowia". - W chwili obecnej jedyną skuteczną walką z koronawirusem SARS-CoV-2 jest maksymalne ograniczenie bliskich, bezpośrednich kontaktów międzyludzkich - dodano.

Marsz się odbędzie

Ratusz m. st. Warszawy przypomina, że organizowanie w ostatnich dniach protesty organizowane m.in. przez Ogólnopolski Strajk Kobiet miały charakter spontaniczny.

Prezydent m.st. Warszawy nie mógł zakazać zgromadzeń spontanicznych, gdyż - na co wskazuje nazwa - nie są wcześniej rejestrowane i nie są zgłaszane żadnym organom publicznym- wskazał w środowym komunikacie Ratusz.

- W pandemii, gdy mamy negatywną opinię sanepidu, zawsze zakazujemy zgromadzeń i do tej pory sądy te zakazy podtrzymywały. Wyjaśniam też, że w sytuacji wydarzeń spontanicznych rozwiązać je może Policja, nie urząd - napisał prezydent Warszawy, dołączając wskazaną opinię.

W odpowiedzi na decyzję Rafała Trzaskowskiego, Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości stwierdził, że "według logiki Rafała Trzaskowskiego wirus omija manifestacje spontaniczne, a szaleje podczas cyklicznych". - Pójdziemy więc spontanicznie - czytamy we wpisie na Twitterze.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz