Zdrowotny tydzień w UE

09 Listopada 2020, 12:26 Unia Europejska, flaga

Miniony tydzień to porcja kolejnych wydarzeń zdrowotnych w najważniejszych instytucjach Unii Europejskiej. Co działo się w pierwszym tygodniu listopada w Brukseli i Luksemburgu? Poniżej skrót wydarzeń.

Pomoc UE dla Afryki

6 listopada Unia Europejska zatwierdziła dodatkowe 17,2 mln euro pomocy dla Afryki z kryzysowego funduszu powierniczego UE dla Afryki (ang. EU Emergency Trust Fund for Africa - EUTF) w celu wsparcia walki ze skutkami pandemii koronawirusa w Somalii, Sudanie i Sudanie Południowym.

W sumie, wsparcie EUTF dla sektora zdrowotnego w tych państwach sięga obecnie kwoty prawie 300 mln euro. Kolejne 480 mln euro, to pieniądze przekazane na minimalizowanie gospodarczych skutków pandemii w regionie.

Jesienna prognoza ekonomiczna dla UE

5 listopada zaprezentowano jesienną prognozę ekonomiczną dla Unii Europejskiej. W prognozie przewidziano, że gospodarka UE skurczy się o 7,4 proc. w 2020 r., a następnie wzrośnie o 4,1 proc. w 2021 r. i o 3 proc. w 2022 r.

Prognoza wyłącznie dla strefy euro, wygląda następująco - gospodarka strefy euro skurczy się o 7,8 proc. w 2020 r., a następnie wzrośnie o 4,2 proc. w 2021 r. i o 3 proc. w 2022 r. W porównaniu z prognozą przedstawioną latem 2020 r., przewidywany wzrost gospodarczy zarówno dla strefy euro jak i UE jest wyższy dla 2020 r. i niższy dla 2021 r. Oznacza to, że zgodnie z przedstawionymi modelami, w 2022 r. produkcja nie osiągnie poziomu sprzed pandemii - ani w strefie euro, ani w UE. Najnowsza prognoza dostępna jest tutaj.

Komisarz Gentilioni o trudnej sytuacji związanej z koronawirusem

3 listopadaKomisarz ds. Gospodarczych KE - Paolo Gentiloni podczas konferencji prasowej powiedział, że obecnie mamy do czynienia ze znacznym pogorszeniem sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. Gentiloni wskazał na duży wzrost liczby odnotowywanych zakażeń w UE - wzrost z 250/100 000 przypadków w tygodniu poprzedzającym konferencję do 360/100 000 w tygodniu, w którym konferencja miała miejsce.

Dodatkowo, jak podkreślał - wszystkie wskaźniki idą w złym kierunku: odsetek testów, które są pozytywne; proporcja zachorowań wśród osób starszych; rosnąca liczba hospitalizacji, wzrost zgonów o 50% w ciągu tygodnia. Liczby pod względem nowych przypadków i hospitalizacji są w wielu przypadkach gorsze niż w pierwszej fali pandemii.

Komisarz mówił również o aktualnej sytuacji gospodarczej - opublikowane przez Eurostat dane o PKB za trzeci kwartał pokazały, że odreagowanie gospodarcze w okresie letnim było niezwykle silne. Jednak wskaźnik ufności konsumenckiej (ang. consumer confidence indicator) za październik dostarczył pierwszych i nie jedynych dowodów na spowolnienie tempa aktywności gospodarczej. Wskaźnik obniżył się o 1,6 punktu w stosunku do września - to pierwszy spadek po pięciu kolejnych miesiącach wzrostów. Całe przemówienie dostępne tutaj.

100 mln euro pomocy dla Mozambiku

2 listopada Komisja Europejska i rząd Mozambiku podpisały umowę dotyczącą programu wsparcia dla tego kraju w związku ze skutkami pandemii SARS-CoV-2. Kwota 100 mln euro ma być przeznaczona na podtrzymanie podstawowych funkcji państwa, wśród których znajduje się wsparcie sektora opieki zdrowotnej. Uruchomiona pomoc jest częścią globalnej odpowiedzi „Team Europe”, w ramach której Unia Europejska przeznaczyła w sumie 170 mln euro pomocy dla Mozambiku w związku z koronawirusem. 

dr Paweł Koczkodaj

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz