Pfizer ogłasza, rynki w górę

10 Listopada 2020, 15:18

W poniedziałek o godzinie 13:09 czasu polskiego rynek obiegła informacja o nowej szczepionce przeciw COVID-19. Ogłosiła ją jedna z największych firm farmaceutycznych świata z siedzibą w Nowym Yorku - Pfizer. Szczepionkę opracowano we współpracy z niemiecką firmą BioNTech Se. Pierwsze testy szczepionki mają zapobiegać infekcji w 90 proc., co jest jak do tej pory najbardziej obiecującym postępem naukowym w walce z koronawirusem. Spółka podała, że spodziewa się wyprodukować do 1,3 miliarda dawek szczepionki w 2021 roku. Rynki msza

Pfizer: mamy szczepionkę na COVID-19

Na tę informację giełdy w zachodniej Europie zanotowały silne wzrosty. Indeks Stoxx 600 Europe rósł o 3,4 proc., a pozostałe wskaźniki na giełdach w Europie zyskiwały po ponad 4-5 proc., a nawet o 7 proc. Notowania BioNTech urosły o 25,5 proc. na giełdzie we Frankfurcie, a w handlu przedsesyjnym na giełdzie w Nowym Yorku akcje Pfizera rosły o 15,5 proc., kontrakty na S&P 500 rosły o 4,14 proc., a na Dow Jones o 5,4 proc.

Wstępne wyniki badań nad szczepionką torują drogę Pfizerowi i niemieckiemu BioNTech do ubiegania się u organów regulacyjnych o zezwolenie na wprowadzenie szczepionki na rynek. Według firmy nie stwierdzono nic, co rodziłoby obawy o bezpieczeństwo użycia szczepionki i w tym miesiącu koncern wystąpi o zezwolenie na jej awaryjne dopuszczenie do użytku w USA. Spółka spodziewa się uzyskać szerokie zezwolenie na stosowanie szczepionki dla osób w wieku od 16 do 85 lat w Stanach Zjednoczonych.

Rynkowy hype

Po informacji Pfizera na Wall Street obserwowaliśmy wybuch euforii. Dow Jones i S&P 500 w ciągu dnia pobiły historyczne rekordy, chociaż w końcówce indeksy oddały część zysków. Ceny ropy mocno poszły w górę. Kontrakty na WTI na grudzień są wyceniane po 40,09 USD za baryłkę, po wzroście o 8 proc., a styczniowe futures na Brent poszły w górę o 7 proc. do 42,25 USD/b. 

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł 835 punktów, czyli 2,95 proc. i wyniósł 29.157,97 pkt. S&P 500 zwyżkował 1,17 proc. i wyniósł 3.550,50 pkt. Nasdaq Comp. poszedł w dół 1,53 proc., do 11,713,78 pkt z powodu Netflix’a i innych firm z grupy Big Tech. Duże amerykańskie banki, w tym Citigroup i Bank of America Corp rosły o ponad 9 proc. Akcje Pfizera zwyżkowały ok. 7,5 proc. A niemiecki BioNTech SE rósł o 26 proc.

Pierwsze umowy

Pfizer i BioNTech zawarły z rządem USA kontrakt o wartości 1,95 mld USD na dostarczenie 100 milionów dawek szczepionek począwszy od tego roku. Firmy zawarły również umowy na dostawy z Unią Europejską, Wielką Brytanią, Kanadą i Japonią. Spółki wyprodukują do 50 milionów dawek, aby zaszczepić 25 milionów ludzi jeszcze w tym roku. W przypadku uzyskania zezwolenia liczba dawek szczepionki będzie początkowo ograniczona, a sam Pfizer nie będzie w stanie natychmiast dostarczyć wystarczającej liczby szczepionek dla całych Stanów Zjednoczonych. Rząd USA podał, że szczepionki będą dostarczane bezpłatnie Amerykanom, w tym ubezpieczonym, nieubezpieczonym i osobom objętym rządowymi programami zdrowotnymi, takimi jak Medicare.

Jak donosi Reuters, Pfizer jest pierwszym koncernem farmaceutycznym, który opublikował dane o przeprowadzonych z sukcesem, zakrojonych na szeroką skalę, badaniach klinicznych nad szczepionką przeciw Covid-19. To bardzo ważna wiadomość, ponieważ potwierdza pogląd rynku, że powoli zmierzamy do opanowania pandemii z powodu COVID-19. Oprócz Pfizera i BioNTech SE swoje szczepionki opracowują m.in. takie firmy jak Moderna, Johnson & Johnson i AstraZeneca. 

Anna Czwarno

Autorka jest maklerem, ekonomistką i inwestorem indywidualnym. Od ponad 15 lat związana zawodowo z rynkiem kapitałowym. Interesuje się rynkami OTC, akcji, obligacji korporacyjnych, funduszy real estate investment trust, makroekonomią i modelowaniem ekonometrycznym. Dla Polityki Zdrowotnej opisuje reakcje rynkowe na informacje związane z biotechnologią i rynkiem farmaceutycznym.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz