Jak będzie dystrybuowana szczepionka? Mamy odpowiedź Pfizera

13 Listopada 2020, 9:41 Szczepienia

Jak będzie dystrybuowana szczepionka przeciwko koronawirusowi? Jak wyglądają warunki transportu i dostawy? Czy musi być przechowywana w niskiej temperaturze? - o to m.in. redakcja Polityki Zdrowotnej zapytała koncern Pfizer.

W poniedziałek Amerykańska firma Pfizer i niemiecka firma BioNTech ogłosiły, że przygotowana przez nich szczepionka ma skuteczność 90 proc. Pfizer i BioNTech: szczepionka skuteczna w 90% Pfizer zapowiedział, że w 2021 r. może wyprodukować do 1,3 mld dawek szczepionki. W środę Komisja Europejska podpisała umowę na dostawę szczepionek Koronawirus: Komisja Europejska zatwierdziła umowę na szczepionkę
 

Redakcja Polityki Zdrowotnej zapytała koncern Pfizer m.in. o sposób dystrybucji szczepionki. Jakich odpowiedzi udzieliła firma?


Jakie były przyczyny wtorkowego spotkania przedstawicieli firmy z premierem Mateuszem Morawieckim?

- Spotkanie dotyczyło wyzwań przed jakimi stoi dzisiaj Polska w dobie pandemii i możliwości zadbanie o życie i zdrowie najbardziej potrzebujących przy zastosowaniu skutecznej i bezpiecznej szczepionki na COVID.

Jak będzie dystrybuowana w Polsce szczepionka przeciwko koronawirusowi? Czy będzie produkowana na terenie Stanów Zjednoczonych czy w innym kraju, np. na terenie Unii Europejskiej i stamtąd dystrybuowana do Polski?

Jeśli chodzi o geograficzne zakłady produkcyjne, Pfizer posiada zakłady produkcyjne w USA i Europie: Saint Louis, MO (produkcja surowców), Andover, MA (substancja narkotykowa), Witryna Kalamazoo (receptura, wypełnienie i wykończenie), Puurs Belgium (receptura, wypełnienie i wykończenie). BioNTech Drug Substance Supply będzie również częścią sieci zaopatrzenia komercyjnego.

 

Jak wyglądają warunki transportu i dostawy szczepionki?

Opracowaliśmy szczegółowe plany logistyczne i narzędzia wspierające skuteczny transport szczepionek, ich przechowywanie i ciągłe monitorowanie temperatury. Nasza dystrybucja opiera się na elastycznym systemie just-in-time, który dostarcza zamrożone fiolki do miejsca szczepienia.

Nasze podejście do dystrybucji będzie polegało głównie na wysyłaniu towarów z naszych lokalizacji Kalamazoo i Puurs bezpośrednio do miejsca użytkowania (POU). Będziemy jednak wykorzystywać nasze istniejące centra dystrybucyjne do dystrybucji COVID-19 w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Będziemy korzystać ze środków transportu drogowego i lotniczego w Stanach Zjednoczonych, gdzie spodziewamy się, że będziemy w stanie dostarczyć produkt do dowolnego POU w ciągu jednego lub dwóch dni.

Opracowaliśmy szczegółowe plany logistyczne i narzędzia wspierające skuteczny transport szczepionek, ich przechowywanie i ciągłe monitorowanie temperatury. Nasza dystrybucja opiera się na elastycznym systemie just-in-time, który dostarcza zamrożone fiolki bezpośrednio do miejsca szczepienia.

Opracowaliśmy również innowacje w zakresie pakowania i przechowywania, aby pasowały do ​​różnych lokalizacji, w których naszym zdaniem będą miały miejsce szczepienia. Mamy specjalnie zaprojektowanych, termicznych przewoźników z kontrolowaną temperaturą, wykorzystujących suchy lód w celu utrzymania zalecanych warunków przechowywania -70 ° C ± 10 ° C do 10 dni. Celem jest wykorzystanie strategicznych partnerów transportowych firmy Pfizer do wysyłania drogą powietrzną do głównych węzłów w kraju / regionie oraz transportem naziemnym do miejsc dozowania.

Będziemy wykorzystywać czujniki termiczne z obsługą GPS w każdym nadawcy produktów termicznych z wieżą kontrolną, która będzie śledzić lokalizację i temperaturę każdej przesyłki szczepionek na ustalonych trasach. Te urządzenia z obsługą GPS pozwolą firmie Pfizer proaktywnie zapobiegać niepożądanym odchyleniom i działać, zanim do nich dojdzie.

Czy szczepionka faktycznie potrzebuje tak niskiej temperatury?

Gdy POU otrzyma przesyłkę termiczną z naszą szczepionką, ma trzy opcje przechowywania. 

- Zamrażarki niskotemperaturowe, które są już dostępne w handlu i mogą przedłużyć okres przydatności do spożycia do 6 miesięcy.

- Szczepionkę można przechowywać przez pięć dni w lodówce w temperaturze 2–8 ° C.

- Agregaty chłodnicze bardzo powszechnie dostępne w szpitalach.

Termiczne nadajniki firmy Pfizer mogą być używane jako tymczasowe jednostki magazynowe, przy uzupełnianiu ich suchym lodem do 15 dni przechowywania.

 

Czy firma zapewni również lodówki do przechowywania tej szczepionki w aptekach / klinikach?

Opracowano szereg rozwiązań umożliwiających szerokie szczepienia. Nasz łańcuch dostaw jest praktyczny i niezawodny, a my będziemy w stanie wysłać bezpośrednio do ośrodków szczepień w ciągu trzech dni. 

Zaprojektowaliśmy specjalną przesyłkę termiczną, która dostosuje się do szeregu warunków przechowywania w miejscu użycia: jeśli dostępna jest zamrażarka ultra niskotemperaturowa, szczepionka może być przechowywana przez sześć miesięcy, jeśli nie, termiczny przewoźnik, w którym szczepionka została przetransportowana, również może zostać naładowany suchym lodem w celu przechowywania szczepionki przez 15 dni. Wreszcie, szczepionka może być również przechowywana w zwykłej lodówce w temperaturze 2-8 stopni przez pięć dni w oparciu o nowe dane dotyczące stabilności.

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz