W.Kraska o szybkich testach: za kilka dni dostępne na wszystkich SOR-ach

12 Listopada 2020, 10:44 waldemar kraska

– Po niedzieli będą już dostępne praktycznie we wszystkich SOR-ach, izba przyjęć tzw. szybkie testy drugiej generacji - mówił w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Chodzi o szybkie testy antygenowe w kierunku koronawirusa, których wynik otrzymujemy po 15-20 minutach. Według strategii 3.0 mają być stosowane u pacjentów z objawami koronawirusa.

Jak mówił W. Kraska w Radiu Plus, "po niedzieli będą już dostępne praktycznie we wszystkich SOR-ach, izba przyjęć tzw. szybkie testy drugiej generacji. Czyli to są testy antygenowe, których wynik otrzymujemy bardzo szybko, po 15-20 minutach".

- Więc myślę, że ta dostępność do tych testów także będzie zwiększona. Tak, tak [we wszystkich SOR-ach], będziemy chcieli te wyniki także wpisywać i myślę, że ta liczba testów zdecydowanie zwiększy się, szczególnie że na pierwszy rzut zakupiliśmy ponad milion tych testów - mówił W. Kraska.

Jak mówił, przy szybkim testowaniu na SOR-ach pacjentów z objawami pojawi się pytanie: gdzie tego pacjenta skierować, czy do szpitala dedykowanego COVID-19, czy tego pacjenta zostawić w tym szpitalu i leczyć.

- Będzie to dość szybko rozstrzygnięte i myślę, że unikniemy tych problemów, które widzieliśmy nie tak dawno, że karetki dość długo stały pod szpitalami. Więc myślę, że ten problem zupełnie zniknie – ocenił wiceminister.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz