Premier: szczepienia na koronawirusa chcemy rozpocząć od grup ryzyka

13 Listopada 2020, 13:01

- Nadal prowadzimy trudną walkę z Covid-19, ale widzę wyraźnie, ze tę walkę wygramy. Musimy tylko ograniczyć jak najszybciej straty dla gospodarki, a do tego będzie też służył cały proces szczepienia, by jak najszersze grupy naszych obywateli mogły być uodpornione na Covid-19 - podkreślił premier Mateusz Morawiecki na konferencji w piątek po spotkaniu z przedstawicielami firmy Pfizer. Zapowiedział, że szczepienia rozpoczną się od grup ryzyka: seniorów, pracowników medycznych oraz służb mundurowych.

W piątek po godz. 11:30 rozpoczęło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami firmy Pfizer, poświęcone współpracy w zakresie przygotowania zakupu i dystrybucji szczepionek przeciwko Covid-19.

- Wszyscy czekaliśmy na informacje o szczepionce, bo widzimy już, że coraz więcej informacji spływa z całego świata, które potwierdzają, że szczepionka będzie bezpieczna - mówił szef rządu na konferencji po spotkaniu. 

- Możemy potwierdzić informacje, które parę dni temu przekazał koncern Pfizer o dostępności bardzo innowacyjnej szczepionki. Omówiliśmy w gronie ekspertów kwestie, które są istotne z punktu widzenia logistyki, spraw organizacyjnych, operacyjnych związanych z dystrybucją szczepionki, która musi być przechowywana w niskiej temperaturze ok. -70 stopni. To było ważne i owocne, konkretne spotkanie - dodał.

Premier wskazywał, że "ten model dystrybucji opiera się o bardzo skrupulatne wyliczenia, przedyskutowaliśmy je, by jak najszybciej mógł wejść proces szczepień, gdy tylko Europejska Agencja Leków zatwierdzi szczepionkę. Chcemy być na to gotowi".

- Wszyscy, którzy będą chcieli się zaszczepić, tak szybko jak szczepionka będzie dostępna na zachodzie Europy, musi być dostępna dla nas. Chcemy zacząć szczepienia od grup największego ryzyka: osób starszych oraz personelu medycznego i mundurowych - dodał M.Morawiecki. 

Premier zastrzegł jednocześnie, że "mimo tych optymistycznych informacji dotyczących szczepionki, musimy ostrożnie podchodzić do życia społecznego i zawodowego, żeby ograniczać zasięg koronawirusa".

Nauka wygrała nad chorobą

Prezes zarządu Pfizer Polska Dorota Hryniewiecka-Firlej dziękowała za zaproszenie do roboczego zespołu naukowego, który ma wypracować najlepszy możliwy logistyczny system dostaw szczepionki na COVID-19 do polskich pacjentów. Zapewniała, że eksperci w tym zespole "mają ogromne doświadczenie w swoich obszarach". 

- Jesteśmy w stanie bardzo szybko wypracować skuteczny model tak, żebyście państwo mieli poczucie bezpieczeństwa. My ze swojej strony jako Pfizer i ja osobiście, jako Dorota Hryniewiecka-Firlej i lekarz zobowiązuję się do tego, żebyśmy w sposób rzeczywiście szybki i skuteczny oraz bezpieczny, dzieląc się naszymi kompetencjami, które są niemałe, wypracowali system, z którego wszyscy będziemy zadowoleni - powiedziała. 

Przypomniała, że jej firma ma 170 lat, a w Polsce działa od ponad 60 lat i ma doświadczenie także w profilaktyce szczepionkowej, co pokazała w przypadku walki z chorobą Heinego-Medina. Wskazywała, że ich szczepionka spowodowała zatrzymanie rozprzestrzeniania się tej choroby.

- Wtedy nauka wygrała nad chorobą, odnieśliśmy wspólnie ogromny sukces. Mam nadzieję, że dzisiaj, mierząc się z nowymi wyzwaniami, bo koronawirus jest dramatycznym wyzwaniem dla zdrowia, życia, i dla gospodarki tym samym, że znowu damy radę i stawimy temu czoła w sposób konkretny - mówiła. 

Wyraziła przekonanie, że widząc pracę, pasję i kompetencję naukowców w całym świecie, którzy stoją za wykreowaniem i produkcją szczepionki, "nauka po raz kolejny wygra nad chorobą".

- Jesteśmy tu po to w tym zespole, aby wypracować i dostarczyć państwu skuteczną, bezpieczną szczepionkę w skuteczny i bezpieczny sposób i jestem przekonana, że nam się to uda - dodała.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz