Sojusz na rzecz szczepień: zebrano już 2 mld USD, ale potrzeb jest więcej

13 Listopada 2020, 15:36 who swiatowa organizacja zdrowia

Sojusz na rzecz szczepień przeciw koronawirusowi COVAX powołany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i grupę GAVI osiągnęła planowany cel zebrania funduszy w wysokości 2 mld USD na zakup i dystrybucję szczepionek COVID-19 dla krajów najbiedniejszych. Wciąż potrzeba jednak znacznie większych funduszy na gwarancję podstawowych świadczeń do walki z epidemią w tych krajach.

W piątek organizacja GAVI działająca na rzecz równego dostępu do szczepień dla krajów biedniejszych poinformowała, że fundusze przeznaczone na przedterminowe zobowiązanie rynkowe pozwolą placówce COVAX na zakup początkowego miliarda dawek szczepionek dla 92 kwalifikujących się do pomocy krajów, których w innym przypadku nie byłoby na nie stać.

- Widzieliśmy, jak suwerenni i prywatni darczyńcy z całego świata sięgają głębiej i realizują ten cel oraz pomagają zapewnić, że każdy kraj uzyska dostęp do szczepionek przeciwko COVID, nie tylko nielicznym zamożnym - mówił szef GAVI, Seth Berkley

Komisja Europejska, Francja, Hiszpania, Korea Południowa, Fundacja Billa i Melindy Gatesów i inne podmioty w ostatnich tygodniach zobowiązały się do przekazania na rzecz COVAX kolejnych 360 mln USD. Łączny budżet programu w tym roku przekroczył wartość 2 mld USD.

Jak dodaje jednak Seth Berkley, wciąż istnieje „pilna potrzeba” finansowania leczenia i diagnostyki COVID-19 w najbiedniejszych regionach świata. Jak podkreślił, w 2021 r. potrzebne będzie kolejne 5,3 mld USD na na diagnostykę koronawirusa SARS-CoV-2 i 6,1 mld USD na terapię COVID-19.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz