KE zakupi do 405 mln dawek szczepionki od CureVac

17 Listopada 2020, 13:06 europa komisja europejska parlament

Komisja Europejska dziś zatwierdzi nowy kontrakt na kolejną szczepionkę przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2. Umowa pozwoli na zakup do 405 mln dawek potencjalnej szczepionki wyprodukowanej przez niemiecką firmę biotechnologiczną CureVac.

O zatwierdzeniu kontraktu poinformowała w poniedziałek wieczorem przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen. Jak czytamy w komunikacie to piąty kontrakt z firmą farmaceutyczną podpisany przez Komisję Europejską a w najbliższej perspektywie finalizowana będzie szósta umowa, z Moderną.

Do tej pory Komisja Europejska podpisała już umowę z AstraZeneca, z Sanofi-GlaxoSmithKline, Johnson&Johnson oraz Pfizer i BioNTech.

Niemiecka firma biotechnologiczna z siedzibą w Bostonie - CureVac - podobnie jak Pfizer i BioNTech oraz Moderna, opracowuje szczepionkę mRNA.

Nierecenzowana publikacja wyników z wczesnej fazy badań nad kandydatem na szczepionkę sprawia wrażenie, że szczepionka wywołuje potencjalnie ochronną odpowiedź immunologiczną.  Wciąż jednak kandydat od niemieckiego CureVac nie rozpoczął badań klinicznych 3 fazy. Pierwsze informacje o skuteczności szczepionki CureVac poznamy zapewne dopiero pod koniec roku lub na początku 2021 r.

Zaletą szczepionki ma być jej łatwość w dystrybucji (która ma odbywać się w standardowych warunkach w przeciwieństwie do szczepionek Pfizer i BioNTech).

CureVac opracowuje także wspólne z firmą Elona Muska, Tesla nad trzecią wersją drukarki biologicznej do szczepionek.  Technologia ma pozwolić na wytworzenie kandydata na szczepionkę i inne potencjalne terapie oparte na mRNA, używając dowolnej zaprogramowanej w nich receptury, w dowolnym miejscu na świecie.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz