Senacka Komisja Zdrowia ws.noweli ustawy covidowej: niekonstytucyjna

17 Listopada 2020, 14:11 Lekarze i biurokracja

We wtorek (17. listopada) senacka Komisja Zdrowia pochyliła się nad poselskim projektem noweli tzw. ustawy covidowej. Poprawka "ma naprawić błąd" posłów PiS a jej celem jest ograniczenie listy beneficjentów dodatku w wysokości 100% wynagrodzenia dla medyków zaangażowanych do walki z pandemią COVID-19.

Przypomnijmy, że w nocy z wrotku na środę (28 października) posłowie poparli - mimo zgłoszonego na komisji negatywnego stanowiska rządu - propozycję Senatu, zgodnie z którą dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia przysługiwać ma wszystkim (a nie tylko tym skierowanym do pracy) pracownikom ochrony zdrowia zaangażowanym w leczenie chorych na covid-19 lub podejrzanych o zakażenia.

Następnego dnia posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt, którego celem jest - jak wskazano w uzasadnieniu - "konwalidacja błędu", który miał miejsce podczas rozpatrywania senackich poprawek. Nad tym projektem noweli pochylili się dziś członkowie senackiej Komisji Zdrowia.

Biuro legislacyjne Senatu: poprawka niezgodna z Konstytucją

Zgodnie z przytoczoną podczas posiedzenia Komisji opinią biura legislacyjnego Senatu, przedmiotowa nowelizacja ustawy "jest niezgodna z określoną w Art. 32 Konstytucji RP zasadą równości" - argumentowało biuro negatywnie opiniując projekt noweli ustawy.

Senatorowie opozycji nie szczędzili na słowach oceniając poprawkę wniesioną przez posłów partii rządzącej.

- Nie tylko pod względem prawa, ale także zapisów merytorycznych druk jest kompletną bzdurą, nad którą nie powinniśmy w ogóle dalej procedować - mówiła przewodnicząca Komisji, Beata Małecka-Libera.

- Ustawa jest niekonstytucyjna a jestem zaskoczony, ze przedstawiciele PiS nie próbują jej zmienić. Rząd mówi po prostu "nie należy się Wam" i "macie po prostu pracować, nie wołajcie o żadne pieniądze, bo Wam nie damy". - komentował senator Wojciech Konieczny.

Jak argumentował wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski, "poprawka zgłoszona przez Senat (którą poparła większość Sejmowa) jest niebezpieczna". 

Uzasadniał, że intencją ustawy było wynagrodzenie tych, którzy walczą z COVID-19, a wynagrodzenia pozostałych, nieuwzględnionych w ustawie "z racji technikaliów operacyjnych" uregulowane zostały przez polecenie skierowane do prezesa NFZ przez ministra zdrowia.

Senatorowie jednak nie zgodzili się z wiceministrem argumentując, że wykluczenie części zawodów z dodatkowego wynagrodzenia nadal ma miejsce a polecenie do tej pory nie zostało zrealizowane.

Senacka Komisja Zdrowia opowiedziała się za odrzuceniem projektu noweli ustawy w całości. Teraz senatorowie przedstawią sprawozdanie z prac Komisji na posiedzeniu plenarnym Senatu.  

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz