GIS wyjaśni w piątek rozbieżności w liczbie zakażonych

18 Listopada 2020, 13:20 covid leczenie szpital epidemia koronawirus

- Zauważyliśmy rozbieżności (w liczbie sprawozdawanych nowych zakażeń przez powiatowe i wojewódzkie stacje sanepidu - przyp. red.) w ubiegłym tygodniu, jeszcze zanim były one popularyzowane przez internautów i inne osoby. Zleciłem kierownictwu GIS przeprowadzenie bardzo szczegółowej analizy, z czego wynikają te różnice. Mamy tu do czynienia z sytuacją zaległości w sprawozdawaniu danych(...) Planujemy, że GIS przedstawi w piątek szczegółową informację - poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że w sanepidach został już zmieniony system pracy, aby takie sytuacje wykluczyć.

Podczas konferencji, na której minister przedstawił plan naprawy zdrowia Polaków, był także pytany o rozbieżności w liczbie raportowanych danych z sanepidów.

 - Zauważyliśmy rozbieżności w ubiegłym tygodniu, jeszcze zanim były one popularyzowane przez internautów i inne osoby. Zleciłem kierownictwu GIS przeprowadzenie bardzo szczegółowej analizy z czego wynikają te różnice - wyjaśnił minister. Jak mówił, mamy tu do czynienia z sytuacją zaległości, co wynika z tego, że w sanepidach też część osób jest na zwolnieniach m.in. z powodu covidu, a pozostali pracownicy mają bardzo dużo zadań wynikających z epidemii, więc część wyników jest wprowadzana z opóźnieniem.

- Planujemy, że GIS przedstawi w piątek szczegółową informację, bo na dziś jeszcze nie ma szczegółowej informacji - zapowiedział minister.

Dodał, że w sanepidzie wprowadzony już został specjalny system pracy od zeszłego czwartku tak, aby na bieżąco uzupełniać dane.

Mała stabilizacja

Minister był także pytany o ogłoszoną we wtorek przez niego "małą stabilizację" w przebiegu epidemii. Jak podrkeślał, stabilizacja liczby zachorowań, to nie jest jedyny parametr, ponieważ chodzi też o liczbę wymazów, ale też liczbę hospitalizacji. - Podkreślam, że to jest stabilizacja i nie powinniśmy wyciągać daleko idących wniosków - mówił i dodał, że np. rekomendował rządowi, że nie powinny być wstrzymywane prace nad szpitalami tymczasowymi, ponieważ musimy być przygotowani także na czarne scenariusze i np. luty, gdy jest zwykle szczyt zachorowań na grypę.

- Jeżeli chodzi o liczbę wykonywanych badań, o ile wczoraj była niewielka, bo ok. 40 tys. to dziś jest to 57 tys. badań. Tu ważne jest to, że nikt odgórnie nie steruje tą liczbą badań. Zależy ona w głównej mierze od liczby zleceń wystawianych przez lekarzy POZ, a to wynika z tego, że mniej pacjentów objawowych zgłasza się do lekarzy POZ - mówił minister.

Testy antygenowe - sprawozdawanie wyników

A.Niedzielski przypomniał, że dwa tygodnie temu uruchomiona została też możliwość korzystania z testów antygenowych na SOR-ach i izbach przyjęć. Wczoraj było ich wykonanych ok. 6 tys. - Będziemy zwiększali pulę dopuszczeń do testów antygenowych. Przygotowujemy obecnie model wykonywania tych badań w karetkach - zapowiedział szef resortu zdrowia.

Minister pytany o sprawozdawczość z wyników testów antygenowych, wyjaśniał, że "na SOR-ach i izbach przyjęć mamy końcówki systemu EWP, aby wprowadzać wyniki". Dyspozytorzy karetek również będą wyniki wprowadzali do systemu.

Wyjaśnił, że tam gdzie badania są robione spontanicznie, np. w niektórych zakładach pracy, jest obowiązek zgłaszania pozytywnych wyników tych testów antygenowych, ale przyznał, że często są one zgłaszane z opóźnieniem, a również w sanepidach mogą być nie od razu raportowane.

Pytany czy testy antygenowe pojawią się również w POZ, odparł, że na razie nie są one tam dostępne. - Jeżeli będziemy widzieli, że pandemia troszeczkę zwalnia, ale na razie jesteśmy na wysokiej liczbie dziennych zachorowań, to być może wprowadzimy testy antygenowe w POZ - wyjaśnił.

Testy PCR tylko w POZ z umową z NFZ

A. Niedzielski pytany, czy lekarze prywatnej opieki bez umowy z NFZ na POZ, np. z opieki abonamentowej, będą mogli wspomóc POZ i kierować pacjentów na testy PCR w kierunku koronawirusa, odparł: "Analizowaliśmy możliwość przyznania takich praw, ale na razie nie jesteśmy przekonani do tego rozwiązania".

Zalecenia PAN

Minister był pytany także o zalecenie PAN dotyczące częstszego masowego testowania grup zawodowych szczególnego ryzyka i pewnej grupy reprezentatywnej, aby mieć informacje o skali epidemii. Zapowiedział, że w przyszłym tygodniu ruszy serwis, który będzie udostępniał wszystkie dane dot. epidemii.

- Jeżeli chodzi o regularne testowanie, to w grupie medyków mamy takie wytyczne NFZ, że każdy test w grupie medyków będzie refinansowany. Nie mamy od strony testowania medyków żadnego ograniczenia - mówił i przypomniał, że z kolei w przypadku medyków na kwarantannie można codziennie wykonywać testy antygenowe.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz