A.Niedzielski o zapowiedziach pielęgniarek dot. ewentualnego strajku

18 Listopada 2020, 13:36 pielęgniarka

Minister zdrowia pytany w środę o komunikat związku pielęgniarek i położnych o rozpoczęciu przygotowań do sporów zbiorowych i ewentualnego strajku, stwierdził, że nie zna szczegółowych powodów tego komunikatu. Jednocześnie zapewnił, że uzgodniono ze środowiskiem pielęgniarek że tzw. OWU, na podstawie których wypłacane są dodatki dla pielęgniarek, zostaną przedłużone do lipca 2021 r., jako kontynuacja tych dodatków które otrzymują.

Pielęgniarki z OZZPiP zapowiedziały, że nie wykluczają strajku z powodu braku rozporządzenia przedłużającego zasady wypłaty dodatków, a także warunków wynagrodzeń za pracę przy COVID. Pielęgniarki przygotowują się do strajku

-  Nie znam szczegółowych powodów tego komunikatu. Prowadząc dialog ze środowiskiem pielęgniarek i położnych uzgodniliśmy sobie, że tzw. OWU (ogólne warunki umów, na podstawie których wypłacane są dodatki przyznane w ramach porozumienia z MZ w 2018 r.- przyp. red.) zostaną przedłużone do lipca 2021 r., jako kontynuacja tych dodatków które otrzymują - mówił minister zdrowia w środę odnosząc się do pytana o zapowiedź pielęgniarek.

- Tzw. zembalowe będzie zapewnione do lipca w rozporządzeniu ministra zdrowia - zapewnił.

Dodatki za pracę przy COVID

Minister pytany o dodatki covidowe, stwierdził: "Jeżeli chodzi o dodatki covidowe, to zarówno osoby kierowane przez wojewodów, jak i osoby już walczące w tych jednostkach, które są wyznaczone do walki z covidem, to wydałem polecenie dla NFZ 1 listopada i te rzeczy są zagwarantowane".

- Ustawa jak będzie opublikowana, mamy też tam na biegu zmianę legislacyjną, to oczywiście od razu też ten system zostanie wdrożony - dodał.

Przypomnijmy, że chodzi o tzw. ustawę covidową, która reguluje dodatki dla medyków za pracę przy covid. 28 października br. w nocnych głosowaniach posłowie poparli - mimo zgłoszonego na komisji negatywnego stanowiska rządu - propozycję Senatu, zgodnie z którą dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia przysługiwać ma wszystkim (a nie tylko tym skierowanym do pracy) pracownikom ochrony zdrowia zaangażowanym w leczenie chorych na covid-19 lub podejrzanych o zakażenia.

Następnego dnia posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt, którego celem jest - jak wskazano w uzasadnieniu - "konwalidacja błędu", który miał miejsce podczas rozpatrywania senackich poprawek.

Do tej pory tzw. ustawa covidowa, podpisana przez prezydenta na początku listopada nie została opublikowana. Po publikacji, jej zapisy musiałyby wejść w życie, a wypłata dodatków dotyczyłaby wszystkich pracowników ochrony zdrowia zaangażowanych w walkę z covid. PiS chce więc znowelizować ją jak najszybciej.  Projektem noweli zajmowali się we wtorek członkowie senackiej Komisji Zdrowia oceniając, że jest ona niekonstytucyjna Senacka Komisja Zdrowia ws.noweli ustawy covidowej: niekonstytucyjna

We wtorek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk pytany o to kiedy ustawa covidowa zostanie opublikowana odparł krótko, że "zostanie ona opublikowana".

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz