Europejski Cancer Plan przesunięty

19 Listopada 2020, 8:10 rak nowotwór chemioterapia onkologia pacjent kroplówka szpital

9 grudnia br. to dzień, w którym Komisja Europejska planowała uruchomienie Europejskiego Cancer Planu (ang. Europe’s Beating Cancer Plan). Jednak zgodnie z wczorajszą zapowiedzią Stelli Kyriakides - Komisarz ds. zdrowia, termin ten został przesunięty. Na kiedy?

Kompleksowa poprawa onkologii w Europie 

Przypomnijmy - Europejski Cancer Plan to inicjatywa Komisji Europejskiej, której celem jest zapewnienie pacjentom onkologicznym lepszej opieki, zagwarantowanie wsparcia dla ich rodzin, a także zmniejszenie obciążenia systemów opieki zdrowotnej związanego z leczeniem nowotworów. Koncepcja inicjatywy skupia się na działaniach opartych na czterech filarach - prewencji, wczesnym wykryciu i diagnozie, leczeniu i opiece, a także jakości życia. Dokument poddany był wielotygodniowym konsultacjom publicznym, w których udział mogli wziąć wszyscy obywatele, pacjenci i ich opiekunowie, a także osoby pracujące w sektorze zdrowotnym zaangażowane w zapobieganie chorobom nowotworowym, zajmujące się ich diagnostyką, leczeniem i badaniami naukowymi.

Termin uruchomienia zmieniony 

Wczoraj, podczas odbywającego się w dniach 18-19 listopada European Cancer Summit 2020, S. Kyriakides zapowiedziała, że uruchomienie Europejskiego Cancer Planu zostanie przesunięte na styczeń 2021 roku. Informację w swoich mediach społecznościowych przekazał organizator kongresu - European Cancer Organisation, podając również w komunikacie informację, że ogłoszona zmiana terminu pozwoli na podjęcie większej liczby skutecznych działań i uzyskanie ich lepszej widoczności w kontekście planowanych zadań Europejskiego Cancer Planu. 

dr Paweł Koczkodaj

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz