W.Kraska: do walki z COVID-19 włączyliśmy całą polską służbę zdrowia

20 Listopada 2020, 10:18

Do jesiennej strategii walki z epidemią włączyliśmy praktycznie całą polską służbę zdrowia - mówił w czwartek w Sejmie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zapewniał, że jest bufor bezpieczeństwa jeżeli chodzi o łóżka dla pacjentów z COVID oraz respiratory.

Wiceminister W. Kraska w czwartek wieczorem w Sejmie przedstawił informację w sprawie działań podjętych przez rząd w związku z przygotowaniem do drugiej fali epidemii COVID-19, a także planowanych działań i obostrzeń związanych z funkcjonowaniem w tym czasie służby zdrowia i gospodarki.

- Nasza strategia rzeczywiście jest inna niż strategia na wiosnę, ponieważ wiedzieliśmy, że tych nowych zakażeń będzie zdecydowanie więcej. I tak się też stało. Na wiosnę mieliśmy głównie bazę łóżkowa opartą na szpitalach jednoimiennych. I to wystarczyło, i to się sprawdziło - mówił.

Wyjaśnił, że strategia na jesień opiera się innych fundamentach. - Do tej strategii włączyliśmy praktycznie całą polską służbę zdrowia poprzez stworzenie bazy łóżkowej opartej na podziale szpitali na tzw. trzy poziomy - przypomniał. Dodał, że zaangażowane są obecnie także podmioty prywatne, które deklarują ponad dwa tysiące miejsc w swoich szpitalach dla pacjentów covidowych. Dodał, że organizowane są ponadto szpitale tymczasowe przez wojewodów, MON, MSWiA i spółki Skarbu Państwa.

Jak wyliczał W. Kraska, obecnie dla pacjentów z COVID-19 przygotowanych jest 37 348 łóżek szpitalnych, a jeszcze miesiąc temu było to 15 166. - Mamy w tej chwili bufor bezpieczeństwa, to jest ponad 11 tys. wolnych miejsc dla pacjentów z COVID-19 - zapewniał. Z kolei respiratorów jest obecnie 2888 sztuk, a wolnych jest 808.

Wiceminister wskazywał, że w sumie w walkę z COVID-19 zaangażowane są  422 szpitale poziomu pierwszego, 475 - na poziomie drugim i 27 - na poziomie trzecim. Dodatkowo w izolatoriach wolnych jest ponad 11 tys. miejsc w 101 obiektach.

Tlen dla pacjentów covidowych

Wiceminister odniósł się też do doniesień, że szpitalom zaczyna brakować tlenu dla pacjentów z COVID-19.

- Dla tych szpitali, które nie mają w tej chwili swojej centralnej instalacji tlenowej, uruchomiliśmy system, który umożliwia dostarczenie im transportu tlenu w postaci butli. W tej chwili także powstają rezerwy butli tlenowych w każdym województwie na wypadek, kiedy tego tlenu może w szpitalu zabraknąć - wyjaśniał.

Jeżeli chodzi o liczbę wykonywanych testów, to W. Kraska podkreślał, że o zlecenie wystawia lekarz. - Oprócz testów genetycznych, które w tej chwili są masowo używane, także dzisiaj jest rozdysponowane po Polsce prawie milion testów antygenowych. To są testy drugiej generacji, które są porównywalne z testami genetycznymi. One będą dostępne na izbach przyjęć i na SOR-ach, ale także w karetkach pogotowia - wyjaśniał.

Personel medyczny

Wiceminister mówił również o tych działaniach, które oprócz zapewnienia infrastruktury mają zabezpieczyć odpowiednią liczbę personelu medycznego do leczenia pacjentów covidowych.  - Naprawdę robimy wszystko, aby w tej chwili polska służba zdrowia nie tylko posiadała łóżka i sprzęt, ale także miała personel medyczny, który był dostępny i mógł tych naszych pacjentów leczyć - przekonywał. Jak mówił, dopuszczone zostały do leczenia pacjentów z COVID m.in. osoby, które utraciły prawo wykonywania zawodu czy studenci po spełnieniu odpowiednich kryteriów.

O przedstawienie w Sejmie informacji ws. przygotowania do epidemii  wnioskował klub PSL-Kukiz'15.

Władysław Kosiniak-Kamysz w imieniu wnioskodawców wskazywał, że rząd nie przygotował strategii walki z drugą falą epidemii. Mówił, o  "chaotycznych działaniach, które bardziej przypominają panikę". Jak podkreślał, działania rządu opierają się w dużej mierze na PR i propagandzie. - Nie można siać paniki, ale nie można też zaprzeczać rzeczywistości, bo rząd staje się niewiarygodny.

Lider ludowców zwracał też uwagę, że przez tyle miesięcy nadal nie udało się poprawić funkcjonowania sanepidu.

Według niego, rząd zamiast pracować nad opracowywaniem strategii, poświęcał czas na kampanię prezydencką Andrzeja Dudy.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz