Dymisja Jarosława Pinkasa ze stanowiska Głównego Inspektora Sanitarnego. Powód?

20 Listopada 2020, 11:13 Pinkas

Jarosław Pinkas z przyczyn zdrowotnych złożył rezygnację z pełnienia funkcji Głównego Inspektora Sanitarnego. Jego rezygnację przyjął premier Mateusz Morawiecki - poinformował na swoim twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.

Główny Inspektor Sanitarny J. Pinkas z przyczyn zdrowotnych złożył rezygnację z pełnionej funkcji. Premier przyjął rezygnację. Składamy ogromne podziękowanie za dotychczasową pracę w niezwykle wymagającym okresie pandemii. Obowiązki GIS będzie wykonywał zastępca Krzysztof Saczka - czytamy we wpisie rzecznika rządu.

 

Oświadczenie Jarosława Pinkasa

Sam J.Pinksa około południa zamieścił oświadczenie na stronie GIS. - Ze względu na gwałtowne pogorszenie się stanu mojego zdrowia i konieczność podjęcia leczenia zmuszony jestem zrezygnować z pełnienia funkcji Głównego Inspektora Sanitarnego. Decyzję o złożeniu dymisji podjąłem z ciężkim sercem - napisał.

Jak dodał, wypełnianie powierzonej mu misji ''z pełnym oddaniem i poświęceniem nie jest w tej sytuacji możliwe''. Podziękował za dwa lata wspólnej, intensywnej i pełnej zaangażowania współpracy.

"Obejmując urząd miałem marzenia o  przeprowadzeniu wielu nowatorskich zmian, które uczyniłyby naszą pracę lepszą, skuteczniejszą i bardziej innowacyjną w służbie zdrowia publicznego. Ich wprowadzenie w życie  nie zawsze okazywało się łatwe czy możliwe" - podkreślił.

Jak wskazał, ostatnie miesiące zdominowane zostały przez  pandemię. "Spadło na nas wiele dodatkowych i trudnych obowiązków. Ale to doświadczenie pokazało, że wobec wielkich wyzwań zdrowotnych udało nam się stanąć w jednym szeregu. Jestem przekonany, że jest to dla nas bezcenny sprawdzian. Nasza instytucja po raz kolejny okazała się być kluczowym filarem w ochronie zdrowia. Dziś jesteśmy już w innym miejscu niż kilka miesięcy temu, lepiej przygotowani do kolejnych  wyzwań. Dziękuję Państwu za wytrwałość, ciężką pracę w niełatwych warunkach  i poświęcenie. Mam nadzieję, że dotychczasowe działania będą kontynuowane, a praca w Inspekcji Sanitarnej pozostanie zaszczytną służbą na wszystkich szczeblach funkcjonowania instytucji" - napisał J. Pinkas życząc jednocześnie pracownikom inspekcji zdrowia oraz satysfakcji z pracy.

 

Jarosław Pinkas funkcję Głównego Inspektora Sanitarnego pełnił od sierpnia 2018 r.

W ostatnim czasie minister zdrowia Adam Niedzielski zlecił Jarosławowi Pinkasowi przeprowadzenie bardzo szczegółowej analizy dot. rozbieżności w sprawozdawczości liczby nowych zakażeń przez powiatowe i wojewódzkie stacje sanepidu. Informację w tej sprawie GIS miał przedstawić do piątku (20. listopada), dnia w którym otrzymaliśmy informacje o rezygnacji Jarosława Pinkasa ze stanowiska.

Dziękuję ministrowi Jarosławowi Pinkasowi za ponad dwa lata służby na rzecz panstwa jako Główny Inspektor Sanitarny. Dziękuję za trud pracy w dobie epidemii i zapoczątkowanie procesu zmian w kierunku elektronizacji usług Inspekcji Sanitarnej - napisał na swoim Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.
 

Kim jest Krzysztof Saczka?

Krzysztof Saczka pełnił do tej pory funkcje zastępcy GIS. Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, od lat związany jest on z administracją publiczną na stanowiskach kierowniczych. Posiada wiedzę i doświadczenie z zakresu zarządzania zasobami i infrastrukturą IT oraz bezpieczeństwem danych w jednostkach publicznych. 

Ukończył studia na Politechnice Krakowskiej na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej, specjalność: Elektroniczne Urządzenia Sterowania oraz na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki, kierunek: Informatyka.

Ponadto Krzysztof Saczka ukończył studia podyplomowe na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na Wydziale Zarządzania, kierunek: Zarządzanie projektami europejskimi oraz Zarządzanie projektami informatycznymi, a także w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie , kierunek: Audyt wewnętrzny i kontrola zarządcza w jednostkach sektora finansów publicznych oraz Menedżerskie studia podyplomowe – przywództwo, przedsiębiorczość, partnerstwo.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz